Patriciu Achimaş, ministrul Sănătăţii: „Vrem o ţară ca afară? Perfect, hai să muncim ca afară”. ALDE îi cere demisia

Ministrul Sănătăţii, Patriciu Achimas-Cadariu, susţine că, raportat la ansamblul societăţii, sistemul de sănătate e peste medie, dar criticăm fără să ne uităm la noi înşine. E foarte uşor să te raportezi la un sistem frumos, pe care îl vezi la televizor, şi la performanţele lui extraordinare, fără să te gândeşti cât costă acel sistem, mai spune ministrul. Vicepreședinta Alianței Liberalilor și Democraților (ALDE), deputata Grațiela Gavrilescu, solicită, printr-un comunicat difuzat duminică dimineața, demisia ministrului, căruia îi impută declarații "intolerabile" și " jignitoare la adresa poporului român".
Iulian Tudor
31 ian. 2016, 09:09
Patriciu Achimaş, ministrul Sănătăţii:

Dacă ar fi să raportez sistemul de sănătate la ansamblul societății, aș spune că e peste medie. Dar criticăm fără să ne uităm la noi înșine, fără să ne gândim la ce ne raportăm. E foarte ușor să te raportezi la un sistem frumos, pe care îl vezi la televizor, și la performanțele lui extraordinare, fără să te gândești cât costă acel sistem. Nu mă refer doar la banii pentru dotări, ci și la banii pentru formarea specialiștilor. Școala costă, medicina costă direct, prin plată, sau indirect, prin taxe. Acesta e adevărul. Sistemul este finanțat corespunzător posibiliății României din 2016 de a-l finanța și corespunzător sistemului de valori în funcție de care împărțim din sacul comun. Potrivit sistemului de valori din 2016 atâta considerăm că trebuie să plătim pentru sănătate (…) Nu sunt chemat să judec asta, ci să mă ocup de acest sistem cu resursele pe care le are, să lupt pentru îmbunătățirea lui și o mai bună finanțare. Dar această este realitatea și trebuie să ne raportăm la ea, așa cum e ea, nu așa cum am vrea-o. Vrem o țară ca afară? Perfect, hai să muncim ca afară!”, a precizat Patriciu Achimaş-Cadariu într-un interviu pentru Ziare.com.

În urma acestor declaraţii, ALDE îi cere ministrului demisia.

„Alianța Liberalilor și Democraților consideră intolerabile declarațiile ministrului Sănătății Patriciu Achimaș-Cadariu, conform cărora sistemul sanitar românesc este peste media societății românești și dacă ‘Vrem o țară ca afară? Perfect, hai să muncim ca afară!'”, se arată într-un comunicat al ALDE.

Citeşte şi: Ce AVERE are ministrul Sănătăţii. Lista terenurilor şi conturilor deţinute de Patriciu Achimaş-Cadariu

Potrivit vicepreședintei ALDE, Grațiela Gavrilescu, citată în comunicat, „aceste declarații ale ministrului Sănătății sunt jignitoare la adresa poporului român”.

„Mi se pare incalificabil modul de gândire al ministrului Patriciu Achimaș-Cadariu. Sunt revoltată în primul rând ca român, iar ca parlamentar și membru al Comisiei pentru sănătate și familie a Camerei Deputaților solicit demisia ministrului Sănătății!„, declară Gavrilescu.

Deputata ALDE susține că această declarație a ministrului Sănătății „nu face altceva decât să fie în linia declarațiilor altor miniștri ai Guvernului Cioloș care și-au arătat disprețul față de România și de români”.

„După ce ministrul Finanțelor Publice, doamna Anca Paliu Dragu, i-a îndemnat pe români să muncească și pe doi lei, pentru că așa se practică în alte state, iar ministrul Tineretului și Sportului, doamna Elisabeta Lipă, a interzis intonarea imnului de stat al României la competițiile sportive interne, a venit rândul domnului Patriciu Achimaș. Este inadmisibil ca un tehnocrat, un ministru care a practicat chiar el meseria de doctor să își arate disprețul față de societatea românească. După domnul ministru, românii au sistemul sanitar pe care îl merită, deoarece muncesc prea puțin. Aș vrea să propun românilor un exercițiu de imaginație, dar și celor din spectrul politic: dacă era un ministru al Sănătății numit politic, cât credeți că mai rămânea în funcție pentru o asemenea declarație jignitoare la adresa românilor?”, arată vicepreședinta ALDE.

Deputata Grațiela Gavrilescu consideră că „o asemenea jignire la adresa cetățenilor români nu poate să rămână nesancționată de către premierul României, Dacian Cioloș, dar nici de către societatea civilă”, scrie Agerpres.

„Primul ministru ar trebui să aibă în vedere schimbarea imediată din funcție a domnului ministru Patriciu Achimaș-Cadariu”, conchide vicepreședinta ALDE.

DailyBusiness
Negociatori israelieni și Hamas vor discuta indirect la Cairo, duminică, planul lui Trump
Spynews
Cum a arătat nunta de 30 de minute a unei românce. Evenimentul emoționant a durat cât o pauză de masă | VIDEO
Fanatik.ro
Fanii Craiovei, furioși după penalty-ul dictat de Istvan Kovacs pentru FCSB: „Ajută-l pe Gigi să ia titlul!”
Capital.ro
Ora de iarnă 2025. Data când România dă ceasul cu o oră înapoi. Va fi cea mai lungă zi din an
Playtech.ro
Ce este marcajul rutier „dinți de rechin” pentru șoferi pe carosabil și cum este semnalizată aceeași obligație în România
Adevarul
Doi matematicieni francezi susțin că au dovada existenței lui Dumnezeu, bazată pe știință
wowbiz.ro
Apariție neașteptată la înmormântarea Ioanei Popescu! Un bărbat apropiat din trecutul jurnalistei a venit să-și ia rămas-bun și a lăsat pe toată lumea fără cuvinte | EXCLUSIV
Economica.net
Noile magazine cu preţuri mici. Unde se vor mai deschide
Prosport.ro
Jucătoarea și-a pus silicoane și a adus-o în discuție pe Halep: „Sânii ei erau un handicap”
kanald.ro
Primul mesaj transmis de nepotul lui Nicolae Botgros de pe patul de spital. Care este starea sa de sănătate în prezent
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Și-au spus ADIO după 28 de ani de căsnicie
iamsport.ro
BREAKING | Liber de contract, George Pușcaș este dorit insistent de un antrenor român! Cu ce echipă are șanse mari să semneze
MediaFlux
Noi detalii
stirilekanald.ro
Acum s-a aflat de ce a murit de fapt Andreea Cuciuc! NU a fost ACCIDENT!
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar