ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Candidaţii PPDD au averi mari din venituri mici

Primii trei candidaţi de pe lista PPDD la alegerile europarlamentare - Dan Diaconescu, Simona Man şi Diana Voiculescu - sunt cu siguranţă oameni înstăriţi, potrivit declaraţiilor de avere depuse la Biroul Electoral Central. Se pare că sunt şi foarte economi din moment ce veniturile lor, cel puţin pe ultimul an fiscal, sunt destul de mici şi mai au şi credite de plătit. Excepţie face Simona Man pe care a ferit-o Domnul să ajungă la mâna băncilor.
Adrian Ilie
08 mai 2014, 11:34
ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Candidaţii PPDD au averi mari din venituri mici

Dan Diaconescu este proprietarul a două terenuri, în Argeş şi Bucureşti, care împreună au o suprafaţă de 1.000 m². Alte nouă terenuri intravilane, toate în Bucureşti, le deţin în coproprietate (50%-50%) cu avocatul Luiza Mărgărit. Cel mai mic are 170 m², iar cel mai mare 2.300 m². Fondatorul PPDD deţine şi bijuterii a căror valoare o estimează la 400.000 de euro.

În ultimul an, Diaconescu a înstrăinat nu mai puţin de 10 imobile pentru care a încasat aproape 1.800.000 €. Opt dintre ele le-a vândut aceleiaşi persoane, Florin Floştoiu, fost asociat la DDTV. Banii obţinuţi din tranzacţiile imobiliare nu acoperă cele două credite angajate de către Diaconescu la Volksbank în 2007 şi care sunt scandente în 2037. Valoarea însumată a celor două credite este de peste 1.750.000 €. Aparent, situaţia financiară a lui Diaconescu este destul de precară pe termen lung, în condiţiile în care a încasat doar 18.000 lei de la OTV în ultimul an.

Deşi este bine cunoscut faptul că este amator de maşini de lux, în garajul său aflându-se un Bentley şi un Rolls-Royce, acestea nu apar în ultima sa declaraţie de avere.

Diana Voiculescu deţine o cotă parte de 17,39% dintr-un hectar de teren agricol din apropierea Bucureştilor şi un Fiat Barchetta din 1997. Colecţia de bijuterii a colaboratoarei lui Diaconescu este evaluată la 500.000 €. În ultimul an, Diana Voiculescu a vândut trei imobile în Bucureşti, Sinaia şi Constanţa pentru care a încassat 40.000 €, 115.000 €, respectiv 174.000 €. Toate au fost vândute aceleiaşi persoane, Emilia Băţău.

Ameninţarea ratelor este serioasă şi în cazul său deoarece a contractat un credit tot la Volksbank, scadent tot în 2037, în valoare de 1.035.000 €, iar pentru serviciile sale de manager la OTV, Diaconescu a plătit-o în 2013 doar cu 14.400 de lei.

Exact aceeaşi sumă de 14.400 lei anual a câştigat şi preşedintele PPDD, Simona Man, dar de la o altă firmă, SC Asbys Prodimpex SRL. Simona Man nu deţine decât un teren intravilan în Arad, de 800 m², un apartament de 110 m², iar bijuteriile sale nu valorează decât 100.000 €. În schimb, averea sa nu este grevată de vreun credit bancar.

 

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Adrian Porumboiu l-a făcut praf pe Vasile Dîncu: „Bă, panaramo! Nu ți-e rușine? E ceva să fii prost și să recunoști”
Capital.ro
Obligație pentru proprietarii de la bloc cu aragaz. Nu poți refuza, îți vor intra în casă, plătești amendă și cheltuieli de judecată
Playtech.ro
Harta care îţi arată exact care este cel mai apropiat adăpost antiatomic de tine. Aplicaţia este gratuită
Adevarul
Haos la votul pe Buget: scandal pe regulament, după ce AUR s-a răzgândit și nu a mai votat amendamentele PSD
wowbiz.ro
Dan Petrescu a fost operat de urgență! Care este starea antrenorului de fotbal: „Îi ținem pumnii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Patriarhul Ilia al II-lea. Acesta avea 93 de ani
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
PAPARAZZI Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund! Prânz romantic în oraș ziua în amiaza mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj