Alegeri în Republica Moldova. Dorin Chirtoacă anticipează: Maia Sandu va fi preşedinte peste două săptămâni

Primarul Chișinăului, Dorin Chirtoacă, a declarat luni că Maia Sandu, candidatul unic proeuropean al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Partidului Platforma Demnitate și Adevăr (PPDA) și Partidului Liberal Democrat (PLDM), 'va fi președinte peste două săptămâni', informează Unimedia.
Alina Costache
31 oct. 2016, 11:16
Alegeri în Republica Moldova. Dorin Chirtoacă anticipează: Maia Sandu va fi preşedinte peste două săptămâni

Chirtoacă a făcut această declarație în timpul ședinței de luni a Consiliului Municipal Chișinău. ‘Se vede clar că dorința de Europa este în creștere și se consolidează. M-am uitat peste rezultate, nordul și sudul sunt cum au mai fost, însă mai slab decât în alegerile precedente. Și acum, pas cu pas, se va reuși să fie învinsă sărăcia, corupția, oligarhii, și după aceea cel mai important pas — unirea’, a spus edilul-șef al capitalei Republicii Moldova.

‘Acest ‘gândac de colorado’ trebuie strivit și va fi strivit în turul doi. Și Maia Sandu va fi președinte peste două săptămâni, dar să ne mobilizăm cu toții. Este părerea mea, după 10 ani de peri albi în politica moldovenească’, a declarat primarul Dorin Chirtoacă.

Citeşte şi Alegeri în Republica Moldova: Maia Sandu a câştigat în Chişinău şi în suburbiile municipiului

Liderul Partidului Liberal, Mihai Ghimpu, a candidat la funcția de președinte al Republicii Moldova, obținând în primul tur 1,8% din voturi, după numărarea a 99,42% din voturile exprimate.

În timpul unei dezbateri electorale care a avut loc săptămâna trecută, Dorin Chirtoacă, reprezentantul lui Mihai Ghimpu în acea dezbatere, a declarat că e gata s-o sprijine pe Maia Sandu ca socialistul Igor Dodon să nu ajungă președinte, cu condiția ca aceasta să-și asume proiectul unirii cu România.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ghanezii vor să șocheze o planetă întreagă! Ce vor face la meciul cu Anglia, convinși că le va aduce victoria
Capital.ro
Vacanțele pe apă care schimbă turismul: de ce tot mai mulți aleg croazierele fluviale
Playtech.ro
Cele mai mari greșeli financiare pe care le fac românii după 40 de ani. Mulți ajung să regrete abia la pensie
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur recunoaște: ”Mircea Lucescu mi-a mai dat câte o palmă! Tot timpul îmi spunea: «Copilul meu...»”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?