Alegeri în SUA: Hillary Clinton îşi reia campania electorală

Candidata democrată la alegerile prezidențiale din SUA, Hillary Clinton, își va relua vineri activitățile prevăzute în campania sa electorală, după ce a luat o pauză de câteva zile pentru a se recupera după o pneumonie, a relatat MSNBC.
Filip Stan
13 sept. 2016, 16:18
Alegeri în SUA: Hillary Clinton îşi reia campania electorală

Clinton ar urma să participe la evenimentul ‘Black Women’s Agenda’ organizat la Washington, dar ea a precizat că încă nu se simte bine și că programul ar putea suferi modificări.

Pe de altă parte, un protestatar a fost lovit cu pumnul în față la un miting electoral al candidatului republican Donald Trump în statul Carolina de Nord, după ce miliardarul american a denunțat afirmații recente ale lui Hillary Clinton la adresa alegătorilor republicani, informează Agerpres.

Hillary Clinton a apreciat vineri că jumătate dintre susținătorii lui Donald Trump fac parte din ‘coșul celor jalnici’, ce reunește persoanele rasiste, homofobe, xenofobe și islamofobe. Ea a făcut aceste comentarii la un eveniment pentru strângere de fonduri organizat la New York. ”Vorbind pur și simplu la modul general, puteți pune jumătate dintre susținătorii lui Trump în ceea ce eu numesc ‘coșul celor jalnici’. Din păcate, există astfel de oameni, iar el (Donald Trump) i-a ridicat. Unii dintre acești oameni sunt irecuperabili, dar ei nu reprezintă America”, a spus fostul secretar de stat american.

Citeşte şi Hillary Clinton nu are alte probleme medicale în afară de pneumonie

”Niciodată în istorie un candidat prezidențial dintr-un partid important nu a demonizat într-un mod atât de vicios alegătorul american”, a spus Trump, adresându-se simpatizanților săi din orașul Asheville (Carolina de Nord), cu puțin timp înaintea izbucnirii unor proteste la adresa sa.

Publicația locală Asheville’s Citizen-Times a relatat că patru persoane au fost arestate la acest miting, iar poliția a confirmat numele a trei adulți menționați în articol, nu însă și locul arestării.

Dispute între susținătorii candidatului republican și cei ai candidatei democrate au avut loc cu ocazia mai multor mitinguri electorale ale lui Donald Trump organizate în ultimele luni.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Cât au costat, de fapt, pantofii personalizați pe care i-a purtat Istvan Kovacs la Dortmund, unde a arbitrat Borussia – Inter. Românul a fost cu noroc pentru Cristi Chivu. Exclusiv
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
De câte ori trebuie să aerisești casa iarna ca să nu apară condensul sau mucegaiul
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil