Alegeri parlamentare 2020. Ludovic Orban: „Am votat pentru o Românie modernă, care să fie respectată”

Premierul Ludovic Orban a votat la ora 8:30 şi a declarat că şi-a dat votul pentru un plan de dezvoltare a României. Preşedintele PNL a dat asigurări că toate măsurile de prevenţie sanitară sunt respectate şi că cetăţenii pot merge fără frică la urne.
George Russo
06 dec. 2020, 08:41
Alegeri parlamentare 2020. Ludovic Orban:

Alegeri parlamentare 2020. Premierul Ludovic Orban a votat la prima oră, în localitatea Dobroieşti, care se află în carantină, dar în ziua votului restricţiile au fost ridicate, pentru ca toţi cetăţenii să-şi poată exercita dreptul electoral.

„Incep prin a ura la multi ani de Sf. Nicolae! Astazi este o zi decisiva pentru evolutia Romaniei. Astăzi romanii au ocazia sa decida in ce directie se va indrepta Romania. Mi-am exercitat dreptul de vot si am votat pentru dezvoltarea Romaniei, pentru o Romanie moderna, care sa fie respectata. Am votat pentru un plan de dezvoltare care sa permita saltul pe care Romania il merita.

Alegeri parlamentare 2020. Ludovic Orban îi asigură pe români că măsurile de prevenţie sunt respectate

Ii asigur pe romani ca masurile de protectie sanitara sunt respectate si nu exista risc de contaminare. Nu va luati dupa cei care va spun ca e periculos. Mergeti cu incredere si puneti-va pecetea pe urmatorii patru ani de zile. In toate localitatile aflate in carantina, in ziua votului, romanii au libertate de miscare, nu trebuie declaratie, doar sa spuna ca isi exprima dreptul la vot.”, a spus Ludovic Orban.

Prezenţa la vot pe ţară la scrutinul parlamentar a fost, duminică, până la ora 8,00, de 1,29%, respectiv 236.103 de alegători, potrivit datelor anunţate de Biroul Electoral Central (BEC).

În mediul urban, s-au prezentat la urne 139.391 de alegători, iar în rural 96.712.

În Bucureşti au votat 1,43% dintre alegători. În Sectorul 1 s-au prezentat la urne 1,69% din totalul alegătorilor înscrişi în liste, în Sectorul 2 – 1,55%, în Sectorul 3 – 1,21%, în Sectorul 4 – 1,48%, în Sectorul 5 – 1,22% şi în Sectorul 6 – 1,57%.

Cea mai mare prezenţă la vot se înregistrează în judeţele Mehedinţi şi Olt cu câte 1,65%, Constanţa – 1,58% şi Teleorman – 1,54%; iar cea mai redusă în judeţele Covasna – 0,80%, Harghita – 0,81 % şi Vaslui cu 0,94%.

La alegerile parlamentare din 2016, prezenţa la urne pe ţară până la ora 8,00 a fost de 1,08%.

Reamintim că secţiile de votare din ţară s-au deschis duminică, peste 18 milioane de alegători fiind aşteptaţi la urne pentru a decide cine îi va reprezenta în Parlament, în următorii patru ani. În ţară sunt organizate 18.802 secţii de votare, peste 1.200 în Bucureşti.

Votarea în ţară se desfăşoară într-o singură zi – duminică, de la ora 7,00 până la 21,00.

Citeşte şi:  Alegeri parlamentare 2020. Marcel Ciolacu: „Am votat împotriva incompetenţei şi indolenţei

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Luptă acerbă pentru salvarea de la retrogradare. Toate calculele înaintea ultimei etape din play-out-ul SuperLigii
Capital.ro
Preț carburanți 12 mai 2026. Motorina se ieftinește pentru a cincea zi la rând. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină din România
Playtech.ro
Biciclete prinse de ţeava de gaz de pe casa scării. Cum încalcă românii care stau la bloc legea, se dau amenzi mari
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marius Dorin Mihălcică, tată a doi copii, s-a stins din viață la doar 51 de ani: „Drum lin către stele, Marius!”
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Horoscop 12 mai. Alertă Lunară pentru cei 12 nativi. Ce se întâmplă în casa zodiilor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi