ALEGERI PREZIDENTIALE 2014: Klaus Iohannis, prins cu minciuni în declaraţia de avere

ALEGERI PREZIDENTIALE 2014: Subiectul celor șase case pe care le deține este unul delicat pentru Klaus Iohannis. Acesta nu a reușit să ofere o explicație credibilă până acum pentru modul în care a reușit să strângă o asemenea avere imobiliară dintr-un salariu de profesor, ba mai mult, s-a încurcat în explicații de fiecare dată când a vrut să ofere un răspuns.
Filip Stan
28 oct. 2014, 14:30
ALEGERI PREZIDENTIALE 2014: Klaus Iohannis, prins cu minciuni în declaraţia de avere

ALEGERI PREZIDENTIALE 2014: Scandalul caselor lui Iohannis capătă o nouă dimensiune. Comparând declarațiile de avere ale lui Iohannis din 2007 și până în 2014, se observă, asemenea explicațiilor care se schimbă de la un interviu la altul, la fel se schimbă și suprafețele caselor pe care le deține de la un an la altul. De exemplu, în declaraţia de avere din anul 2009, cota parte de 1/2 din casa de pe str. Bâlea, nr. 29 este de 21, 6 mp, după care, în ultima declaraţie de avere, din anul 2014, același imobil apare cu o cotă de 1/1, deci întrega casă, dar cu o suprafață de 377 mp. Normal ar fi fost ca suprafața sa să fie 43,2 mp, având în vedere că jumătate reprezintă 21,6 mp. Aceeași problemă se repetă și în cazul imobiluluisituat pe Strada Nicolae Bălcescu nr. 29, care inițial apare înscris cu o suprafață de 41,5 mp, iar apoi ajunge la 166 mp, sau a celui din Strada Someșului nr. 13, care de la 128,5 mp ajunge la 253 mp, scrie stiripesurse.ro.

Situația este diferită pentru ultimele două achiziții ale lui Iohannis, cele de pe strada Măgura, care „au intrat la apă”. Vila de la nr. 9 s-a „micșorat” de la 102,26 mp, la 76 mp, iar cea de la nr. 11 de la 102 mp, la 64 mp.

În aceste condiții Iohannis ar trebui să ofere explicații nu doar alegătorilor, ci și inspectorilor ANI, cu care de altfel are deja un proces pentru incompatibilitate, care se judecă la ÎCCJ pe 18 octombrie.

ALEGERI PREZIDENŢIALE. Iohannis coboară obiectivul primului tur de la 35% la 32%, cu 5 zile înainte de alegeri

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Boala tăcută care a ucis-o pe Livia în timp ce-și aștepta copilul de la grădiniță. Simptomele înșelătoare, asemănătoare infarctului
Capital.ro
Restanțe la bloc. Românii care rămân în urmă la întreținere nu pot fi penalizați automat. Care e perioada de grație
Playtech.ro
Când se prescrie o datorie la întreținere. După câți ani nu mai poate fi cerută plata
Adevarul
Chipul unui grec condamnat la 8 ani de pușcărie apare într-un mozaic de la Mitropolia din Iași, alături de Patriarhul Daniel
wowbiz.ro
Povestea cutremurătoare a tânărului de 22 de ani care și-a găsit sfârșitul la Piața Unirii: „M-am gândit la părinții care vor fi sunați”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Uluitor! Un arbitru de Liga 1 ar fi luat mită un portbagaj de piese auto: 'Nu prețul era problema'
MediaFlux
EXCLUSIV Primele imagini de la priveghiul lui Iulian Vrabete, basistul Holograf. Fanii își iau rămas bun de la Mugurel VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj