ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Victor Ponta: Băsescu a încălcat Constituţia de la cârciumă

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Preşedintele PSD, Victor Ponta, a afirmat că Traian Băsescu a încălcat din nou Constituţia prin ieşirea la o berărie împreună Elena Udrea şi alţi susţinători ai acesteia, printre care şi Emil Boc. Ponta îi impută preşedintelui nu doar sprijinul public arătat unui candidat la alegerile prezidenţiale, cât şi faptul că şeful statului s-ar fi pronunţat asupra ceea ce ar trebui ICCJ să facă în cadrul procesului de incompatibilitate al lui Klaus Johannis.
Filip Stan
27 oct. 2014, 16:06
ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Victor Ponta: Băsescu a încălcat Constituţia de la cârciumă

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. „Domnul Băsesc a încălcat Constituţia inclusiv aseară când, de la cârciumă, dădea indicaţii justiţiei cum să judece cazul Klaus Johannis. Aşa i se pare domnului Johannis că trebuie să se poartă un preşedinte – te duci la cârciumă cu favorita şi să spui ICCJ cum să judece a doua zi? Bineînţeles că-i neconstituţional, bineînţeles că sunt abuzuri foarte grave!”, a spus Victor Ponta.

Cu o săptămână înainte de primul tur al alegerilor prezidenţiale, Traian Băsescu, Elena Udrea, Emil Boc şi alţi membri ai PMP au fost prezenţi la „Festivalul de arte martiale”, organizat, duminică, in sala de sport a Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti.

După eveniment, aceştia s-au întâlnit într-un cadru mai puţin oficial într-un restaurant cu specific românescu, din centrul vechi al Capitalei. Nu este prima dată, în această campanie, când Traian Băsescu şi Elena Udrea mută prima scenă a politicii la berărie.

„Dupa Festivalul de arte martiale, am ajuns in Centrul Vechi, cu echipa de sustinatori”, a scris Elena Udrea pe pagina sa de Facebook.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că procesul lui Klaus Iohannis cu ANI privind incompatibilitatea, trebuia judecat înainte ca acesta să-şi depună candidatura la preşedinţie din partea ACL. Şeful statului a mai spus că, în cazul în care Klaus Iohannis va fi ales preşedintele României şi ICCJ va da dreptate ANI, Klaus Iohannis trebuie să abandoneze mandatul de la Cotroceni.

„Dosarul lui Iohannis se afla la ICCJ din 2013. În cazul în care ICCJ decide că Iohannis a fost incompatibil, acesta trebuie să abandoneze mandatul imediat”, a spus Traian Băsescu.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014.  În opinia şefului statului, „nici Victor Ponta, nici Klaus Iohannis nu sunt oameni care ca garanteze progresul României”.

Preşedintele a declarat că dosarul lui Klaus Iohannis legat de incompatibilitate se află la ÎCCJ din 2013 şi nimeni nu este „îndreptăţit să judece termenele”.

„Şi, totuşi, dacă privim la situaţia reală care s-a creat, ar fi fost trei alternative: una – să se judece înainte de depunerea candidaturilor, care ar fi fost cea mai corectă din punct de vedere al sănătăţii competiţiei politice”, a spus Băsescu.

„A doua variantă ar fi fost să se judece înainte de a se băga voturile în urnă, mai puţin bună decât prima variantă, dar mai puţin rea dacă s-ar judeca după ce se bagă voturile în urnă. Atunci, din punct de vedere politic, nu putem spune decât că justiţia va vea o decizie majoră cu privire la alegeri, ceea ce este nepermis într-un stat democratic. Poporul are dreptul să decidă alesul şi nu justiţia”, a continuat şeful statului.

„Singurul lucru pe care-l putem face este să comentăm o realitate, ori suntem în această realitate, n-am avut situaţia ideală, adică judecarea înainte de depunerea candidaturilor şi aici probabil că sunt procedurile Curţii, pe care nu le pot aprecia eu”, a mai spus el, răspunzând la o întrebare.

Întrebat dacă Iohannis nu ar beneficia de imunitate, în cazul în care ar fi ales, iar verdictul s-ar da după alegeri, cum s-a întâmplat în cazul său, în 2004, cu dosarul Flota, Traian Băsescu a precizat că se face „o confuzie”.

„Una este dosarul penal, judecata penală se suspendă în timpul mandatului unui preşedinte, contenciosul administrativ este cu totul altceva, iar legea incompatibilităţilor este ca un brici. Un dosar penal, dacă ar fi avut domnul Iohannis, se suspenda dacă ar fi devenit preşedinte. Contenciosul administrativ nu are procedura suspendării şi problematica incompatibilităţii este una care nu lasă loc de nicio amânare”, a afirmat Băsescu.

Întrebat ce s-ar întâmpla într-o eventuală situaţie în care Iohannis ar fi ales şi validat în funcţie şi ulterior ar apărea o decizie de incompatibilitate, Băsescu a arătat că acesta ar trebui „să abandoneze mandatul imediat”.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu denunță „bătălia sondajelor”: „Sunt făcute la unul sau la altul în debara”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Cum a încercat o familie să păcălească o însoțitoare de zbor ca să primească locuri la clasa business. Un pasager a rămas șocat de gestul făcut
Capital.ro
S-a pus doliu peste Moscova, Kremlinul e în lacrimi. Rusia nu va mai fi la fel fără el: A găsit puterea să lupte!
Playtech.ro
Durere fără margini! Decizia luată de familiile celor doi logodnici morţi în maşină răsturnată în Argeş. Te cutremuri numai când auzi
Adevarul
Curse ilegale de cai în județul Olt. Poliția a intervenit cu luptători ai trupelor speciale. Ce sancțiuni au fost aplicate
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Taina muntelui cu porți spre alte lumi. Comoara fermecată a României
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Nuntă de coșmar în Râmnicu Vâlcea! Un bărbat a tras mai multe focuri de armă într-o mașină în care se afla o mireasă
Cancan.ro
Ce le-a spus Costin Bulgaru, tânărul de 21 de ani care a agonizat 10 ore în râpa din Făgăraș, salvatorilor. La căutări a participat și tatăl lui
iamsport.ro
Situație dezastruoasă: CFR nu a avut bani pentru avionul de Suedia, așa că Petrescu a achitat 80.000 de euro! Varga s-a împrumutat încă 100.000 de la un fost jucător pentru a plăti salariile, forțat de UEFA
MediaFlux
Amenzi uriașe pentru românii care locuiesc la sate. Măsură inedită pentru proprietarii de animale
stirilekanald.ro
El este bărbatul înjunghiat mortal de propria soție. Cei doi soți se pregăteau pentru parastasul mamei victimei atunci când a avut loc incidentul
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!