FINALĂ PREZIDENŢIALE 2014. Victor Ponta: Iohannis este UN LUCRU, eu sunt UN OM, un român

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 FINALĂ.  La şedinţa de luni a conducerii PSD, Victor Ponta l-a catalogat pe adversarul său din turul II al alegerilor prezidenţiale, Klaus Johannis, drept "un lucru", în timp ce el ar fi "un om, un român".
Filip Stan
04 nov. 2014, 10:46
FINALĂ PREZIDENŢIALE 2014. Victor Ponta: Iohannis este UN LUCRU, eu sunt UN OM, un român

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Preşedintele PSD le-a cerut colegilor săi din conducerea partidului ca, pentru turul II al alegerilor prezidenţiale, să acorde o atenţie deosebită judeţelor din Transilvania, acolo unde Johannis l-a înfrânt pe Ponta.

„Vreau să dăm un mesaj foarte clar pentru toţi alegătorii şi în judeţele unde nu am fost pe primul loc, şi vorbim de acele judeţe din Transilvania, că proiectul nostru este pentru toată România şi un proiect pentru oameni. Dl Johannis se adresează lucrurilor, eu mă adresez oamenilor. Dl Johannis este un lucru, eu sunt un om, un român ca toţi cei din Transilvania, Moldova, Oltenia, Bucureşti şi vreau să facem o ţară pentru oameni, nu pentru lucruri’, a declarat Victor Ponta.

ALEGERI PREZIDENŢIALE. Ponta: Nu vreau să primim din nou ordine din afara ţării, de la PPE sau alţi indivizi

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. În celelalte zone, Ponta mizează pe ostilitatea electoratului faţă de perioada guvernării Boc pentru ca alegătorii să vină să-l voteze şi în turul II. „În judeţele unde am avut rezultate foarte bune, puteţi să convingeţi oamenii că în turul doi este important să vină la vot, alegătorii noştri, oameni care au putut să simtă direct în viaţa lor ce s-a întâmplat cu Traian Băsescu, cu Blaga, cu Johannis, cu Predoiu, cu Anastase, când erau ei la putere şi lucrurile bune pe care le-am făcut noi. Deci asta înseamnă că, cei care sunteţi pe primele locuri, că se poate mai mult. Şi domnul Dragnea o să discute cu dvs. să ne mobilizăm mai bine”, a spus preşedintele PSD.

Liderii social-democraţi s-au reunit în şedinţă pentru a face bilanţul primului tur al alegerilor prezidenţiale şi pentru a pregăti campania electorală în vederea turului II. „Este un rezultat mult mai bun decât ne aşteptam, dar turul II începe de la 0-0. De aceea trebuie să-i convingem pe cei care ne-au votat să vină şi în turul II la vot şi să-i convingem să ne voteze şi pe susţinătorii celor 12 candidaţi care au ieşit din cursă”, le-a spus Victor Ponta pesediştilor prezenţi.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Ponta a arătat că numărul votanţilor PSD-UNPR-PC a fost de 3.800.000, aproape dublu faţă de cele două milioane de la alegerile europarlamentare. Pentru turul II, Ponta îşi propune să obţină o victorie categorică. „Vreau să fiu un preşedinte legitim, nu unul care a câştigat la 12 noaptea cu nişte voturi furate la Paris”, a spus preşedintele PSD.

„Vreau să vorbim despre români şi despre România, nu despre lucruri, şi nu vreau să primim din nou ordine din afara ţării, de la PPE şi de la alţi indivizi care şi-au bătut joc de România şi în 2012, cum să trăim în România. Le mulţumim, dar ştim singuri cum este mai bine pentru România şi ordinele lor şi dispreţul pe care îl au faţă de români este un lucru pe care nu-l vom mai accepta”, a mai spus Ponta.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Şedinţa de la PSD a durat mai puţin de o oră, pesediştii convenind ca o analiză mai amănunţită să se facă în zilele următoare când toţi liderii de organizaţii judeţene se vor întâlni cu preşedintele executiv Liviu Dragnea. Vor fi patru astfel de reuniuni, două miercuri şi două joi, Dragnea întâlnindu-se loturi de aproximativ de lideri judeţeni, grupaţi în funcţie de rezultatele obţinute.

„Nu pot avea discuţii într-un format comun un judeţ ce a luat 60% cu unul ce a obţinut 30%”, a declarat Dragnea. Potrivit estimărilor acestuia, Victor Ponta este cotat în acest moment cu 53-54% din intenţia de vot pentru turul II al alegerilor prezidenţiale.

DailyBusiness
Radosław Sikorski, ministrul polonez de Externe: Rusia ar putea, din păcate, să lovească adânc în Europa
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Mircea Lucescu dă de pământ cu Austria și Ralf Rangnick: “Au venit foarte aroganți! 10-0 cu San Marino le-a luat mințile”
Capital.ro
Plată comună la bloc. Toți proprietarii sunt obligați să achite. Nu contează că ai centrală și te-ai separat la gaze
Playtech.ro
Ce este DUC-ul, actul fără de care şoferii din Italia nu pot circula. A ajuns să coste 70 de euro
Adevarul
Rusia testează o „tactică ciudată” pe frontul din Donețk
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
ANAF ia în vizor mai multe categorii de români. Nimeni nu scapă de noua divizie specială a Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025