Alegeri prezidenţiale 2025. Nicuşor Dan: Indiferent de orice altă candidatură, eu candidez. Am spus că fac asta, sunt un om serios, o să o fac

Nicuşor Dan spune că a votat-o pe Elena Lasconi în primul tur al alegerilor prezidenţiale şi spune că şi-ar dori o susţinere din partea USR.
Filip Stan
30 dec. 2024, 07:59
Alegeri prezidenţiale 2025. Nicuşor Dan: Indiferent de orice altă candidatură, eu candidez. Am spus că fac asta, sunt un om serios, o să o fac

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan spune că a votat-o pe Elena Lasconi în primul tur al alegerilor prezidenţiale, el arătând că a văzut cu câteva zile înainte că s-a format un curent în mediile sociale, care a mers către Elena Lasconi şi a considerat că are mai multe şanse să intre în turul doi.

”Am anunţat că voi vota un candidat de dreapta, Ludovic Orban s-a retras, au rămas doi şi pentru că între Elena Lasconi şi Nicolae Ciucă am văzut că s-a format câteva zile mai devreme un curent în mediile sociale, care a mers către Elena Lasconi, am considerat că Elena Lasconi are mai multe şanse să intre în turul doi şi am votat-o”, a spus Nicuşor Dan, la Antena 3, despre votul pe care l-a dat la primul tur al alegerilor prezidenţiale.

Nicuşor Dan: „Am spus că fac asta, sunt un om serios, o să o fac”

El a precizat că nu i-a cerut Elenei Lasconi să se retragă în favoarea sa, precizând că speră să îl susţină. Întrebat ce partid a votat pe 1 decembrie, la alegerile parlamentare, Nicuşor Dan a răspuns: ”Asta nu o să vă spun, pentru că sunt un primar independent, care conduce o primărie şi lucrează cu un Consiliu General în care sunt 8 partide care trebuie să facă o majoritate”.

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat duminică, despre candidatura anunţată la alegerile prezidenţiale, că indiferent de orice altă candidatură, el va candida. El a precizat că va discuta la începutul lunii ianuarie cu preşedinta USR, Elena Lasconi, şi ea candidată la alegerile pentru şefia statului.

Nicuşor Dan a fost întrebat dacă va candida chiar şi în situaţia în care USR va decide să meargă până în pânzele albe cu Elena Lasconi la alegerile prezidenţiale.  ”Da. Indiferent de orice altă candidatură, eu candidez. Am spus că fac asta, sunt un om serios, o să o fac”, a declarat Nicuşor Dan la Antena 3.

Nicuşor Dan a precizat că este ”o competiţie de persoană, pentru că, spre deosebire de alegerile parlamentare, alegerile prezidenţiale sunt alegeri pentru o persoană şi într-un astfel de tip de alegeri, oamenii se uită la persoană mult mai mult decât se uită la partidele pe care le simpatizează”.

Primarul General a arătat că Elena Lasconi, preşedinta USR şi candidată a formaţiunii la prezidenţaile, l-a sunat de ziuas lui pentru a-i transmite urări şi au convenit să se întâlnească la începutul lunii ianuarie.

”Doamna Lasconi m-a sunat, m-a felicitat de ziua mea. Am sunat-o înapoi, am vorbit, urmează să ne vedem la început de ianuarie”, a subliniat Nicuşor Dan.

Nicuşor Dan a mai arătat că el şi-ar dori că USR o să îl susţină. ”Dacă se va întâmpla să mă susţină foarte bine, dacă se va întâmpla să nu mă susţină, de asemenea foarte bine, suntem în democraţie”, a completat el.

S-a stabilit data alegerilor prezidențiale. Când vor merge, din nou, românii la vot

S-a stabilit data alegerilor prezidențiale. Potrivit unor surse citate de Digi24, liderii coaliției de guvernare au stabilit ca primul tur al alegerilor prezidențiale să aibă loc pe 23 martie, urmând ca pe 6 aprilie să aibă loc al doilea tur.

Românii merg din nou la vot anul viitor, după ce Curtea Constituțională a României a decis anularea primult tur al alegerilor prezidențiale de la finalul lunii noiembrie.

Coaliția de guvernare a stabilit în ședința de sâmbătă data alegerilor prezidențiale. Se pare că românii își vor alege președintele pe 23 martie și pe 6 aprilie.

Liderii coaliției pro-europene au anunțat că îl susțin pe Crin Antonescu drept candidat comun.

Citește și Crin Antonescu, după ce a fost anunțat drept candidatul Coaliției la prezidențiale 2025: „Nu am solicitat candidatura, dar nu m-am dat la o parte. Este esenţial să avem alegeri prezidenţiale cât mai repede posibil constituţional şi legal”

Printre ceilalți candidați se mai numără Elena Lasconi (USR), Nicușor Dan (independent), Călin Georgescu (independent) și Daniel Funeriu (independent).

Reamintim că independentul Călin Georgescu a contestat anularea alegerilor. Fostul candidat la alegerile prezidențiale din 24 noiembrie a reclamat Biroul Electoral Central și mai multe instituții ale statului.

Citește și Se cere demiterea șefului AEP: „Organizarea de noi alegeri prezidențiale nu se poate face cu Toni Greblă”

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Soacra lui Nicușor Dan iese la pensie. Austeritatea lovește și în familia președintelui: câți bani pierde după măsurile lui Ilie Bolojan
Capital.ro
Tragedie în lumea actoriei. Hollywood-ul pierde un mare actor. S-a stins la doar 46 de ani
Playtech.ro
Cât va costa întreținerea iarna 2025 la un apartament cu 2 sau 3 camere. Simulare de cheltuieli
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Florin Prunea și Tavi Popescu, ciocnire de gradul zero: ”Nea Florin, sunt supărat că v-ați luat de mine, că paște vaca pe asfalt”
MediaFlux
Românii care vor fi cei mai afectați de gripă în sezonul virozelor. Avertismentul medicilor: „Pot face forme grave de boală”
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor