ALEGERI PREZIDENŢIALE. PSD a depus plângere penală pentru turism electoral şi vot multiplu în Sibiu

Organizaţia Municipală a PSD Sibiu a anunţat că a depus vineri o sesizare penală "prin care reclamă votul multiplu practicat în turul întâi al alegerilor prezidenţiale", conform unui comunicat de presă, transmite Agerpres.
Filip Stan
07 nov. 2014, 14:18
ALEGERI PREZIDENŢIALE. PSD a depus plângere penală pentru turism electoral şi vot multiplu în Sibiu

„În documentul înregistrat la Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Sibiu şi însoţit de fotografii, PSD Sibiu solicită verificarea comparativă a documentelor de control/copii conforme ale autocarelor identificate în fotografiile anexate, a copiilor listelor electorale permanente şi a tabelelor utilizate în cadrul secţiilor de votare de pe raza municipiului şi judeţului Sibiu, precum şi a declaraţiilor pe proprie răspundere, în vederea descoperirii cazurilor în care o persoană a votat fără a avea drept de vot sau a votat de mai multe ori în acelaşi tur de scrutin”, se precizează în comunicatul PSD Sibiu.

Social democraţii sibieni spun că „sesizarea penală este motivată prin faptul că în ziua alegerilor prezidenţiale, turul întâi, a fost semnalată prezenţa a numeroase vehicole de transport persoane de capacitate mare (autocare, microbuze) în preajma secţiilor de vot, atât în municipiul Sibiu, cât şi în judeţ.

Documentul depus la IPJ Sibiu conţine peste 20 de exemple prin care se arată că în secţii de vot aflate în localităţi care nu reprezintă atracţii turistice, religioase sau culturale, au votat foarte mulţi oameni pe listele suplimentare. La aceste exemple se adaugă şi observaţia că în ziua alegerilor nu au avut loc evenimente care să justifice un asemenea aflux de oameni.

În comunicatul PSD Sibiu se mai arată că, „suspiciunea de turism electoral şi vot multiplu în favoarea candidatului ACL este justificată şi de numărul imens al votanţilor pe listele suplimentare – 22.001 – cel mai mare înregistrat până acum în judeţul Sibiu în competiţiile electorale.

„PSD Sibiu a depus luni, 3 noiembrie 2014, o sesizare pe acelaşi subiect şi la Autoritatea Electorală Permanentă, iar la Biroul Electoral Judeţean o plângere împotriva afişajului ilegal practicat de echipele candidatului Klaus Werner Iohannis în noaptea de duminică spre luni, plângere admisă ieri (joi n.r.) de BEJ”, se mai precizează în comunicatul citat.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Generaţia de Aur, cazată la unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Istanbul! Camerele sunt cu sute de euro mai scumpe decât ale naționalei lui Lucescu! Exclusiv
Capital.ro
Scopul urmărit de Călin Georgescu. Procurorii au aflat ce a făcut între 2020 și 2025. Dezvăluirea momentului
Playtech.ro
Ajutoarele pentru pensionari vor întârzia în aprilie. Când ar putea primi bătrânii banii de la stat
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj