ALEGERI PREZIDENŢIALE. Tăriceanu, despre cota unică: Dacă voi fi premier, această taxă nu se va modifica

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat vineri că dacă va fi prim-ministru nu are "nici cea mai mică intenţie" să modifice cota unică de impozitare în următorii ani, una dintre primele măsuri luate de guvernul pe care l-a condus, din decembrie 2004, dar şi pentru că PSD a fost de acord să o păstreze în programul USL şi a fost menţinută în programul Guvernului Ponta, transmite Agerpres.
Filip Stan
14 nov. 2014, 12:41
ALEGERI PREZIDENŢIALE. Tăriceanu, despre cota unică: Dacă voi fi premier, această taxă nu se va modifica

„În acest moment vă pot spune clar că nu am nici cea mai mică intenţie, pentru că am şi paternitatea acestei măsuri, dar şi pentru că eu o consider extrem de benefică pentru economie, aşa cum a fost şi la momentul adoptării ei. Adică a scos la suprafaţă evaziunea fiscală, a dat posibilitatea angajaţilor fie din sectorul privat, fie din sectorul public să câştige mai bine, a dat posibilitatea firmelor să acumuleze profituri mai mari, pe care să le poată reinvesti, deci, iată un cumul de efecte benefice”, a declarat Tăriceanu la Palatul Parlamentului.

El a adăugat că are dubii că premierul Ponta ar fi dorit să modifice această taxă, având în vedere că în ultima perioadă el a adoptat alte două măsuri de esenţă liberală, măsuri de politică fiscală, şi anume, reducerea contribuţiilor de asigurări sociale cu cinci puncte procentuale la angajator şi anularea impozitului pe profitul reinvestit.

„Măsuri care au fost propuse tot de mine, în cadrul PNL, ulterior au fost preluate de ministrul de finanţe de la acea dată, domnul Chiţoiu, şi promovate în Guvern. Păcat că PNL a plecat de la guvernare fără să mai poată să culeagă beneficiile politice ale acestor măsuri benefice pentru economie”, a afirmat Tăriceanu.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul