Alegeri Primăria Bucureşti 2025. Preşedintele Nicuşor Dan, premierul Ilie Bolojan şi preşedintele USR Dominic Fritz au stabilit ca PNL şi USR să aibă un candidat comun la Primăria Capitalei pentru a nu diviza voturile dreptei. În condiţiile în care PNL a obţinut şefia Guvernului, cu doar 15% în Parlament, USR va desemna candidatul comun pentru Bucureşti. Cătălin Drulă e numele agreat de Nicuşor Dan şi Ilie Bolojan, deşi în interiorul PNL sunt mai multe voci care contestă această candidatură, susţin surse politice pentru News.ro.
Organizaţia PNL Bucureşti l-ar prefera pe Stelian Bujduveanu, actualul primar general interimar, sau pe Ciprian Ciucu, primarul Sectorului 6. De partea cealaltă, liderii PSD încearcă să-l convingă pe Daniel Băluţă, primarul Sectorului 4, să intre în cursa pentru primăria generală, însă Băluţă refuză să-şi asume o candidatură, fiind dezamăgit că a pierdut competiţia internă cu Sorin Grindeanu pentru şefia interimară a partidului. În acest context, Gabriela Firea ar putea candida din nou pentru Bucureşti. Un alt nume luat în calcul de PSD este Rareş Hopincă, primarul Sectorului 2, susţin sursele citate. Până acum, şi-au anunţat candidatura Ana Ciceală, susţinută de partidul SENS, Octavian Berceanu (REPER) şi Dan Cristian Popescu, fost viceprimar al Sectorului 2, în prezent consilier general din partea PSD. Alegerile ar urma să aibă loc la finalul lunii noiembrie, deşi PSD şi-ar dori să împingă scrutinul până în primăvara anului viitor.
Preşedintele Nicuşor Dan şi premierul Ilie Bolojan au convenit ca dreapta să aibă un candidat unic la Primăria Capitalei, astfel încât, din toamnă, să existe un parteneriat politic între Preşedinţie, Guvern şi Primăria Generală. Preşedintele Nicuşor Dan a insistat ca USR să desemneze candidatul pentru Bucureşti, în condiţiile în care PNL a obţinut funcţia de prim-ministru, deşi, cu 15%, e abia al treilea partid ca pondere în Parlament, susţin surse politice pentru News.ro. În acest moment, fostul lider USR Cătălin Drulă e favorit pentru a deveni candidatul comun sprijinit de USR şi PNL pentru Bucureşti. Totuşi, există mai mulţi lideri PNL care nu sunt de acord cu această mutare. ”Va fi greu pentru Ilie Bolojan să-l impună pe Drulă.
Organizaţia de Bucureşti cu siguranţă nu-l vrea pe Drulă, dar sunt şi multe filiale din ţară care susţin să avem fie candidat propriu, fie un candidat comun al coaliţiei de guvernare, deci să includem şi PSD în discuţie”, susţin surse din conducerea PNL pentru News.ro. Liberalii îi reproşează lui Drulă poziţia contondentă pe care a avut-o faţă de PNL în timpul mandatului de ministru al Transporturilor, în urmă cu patru ani. De asemenea, filiala PNL Bucureşti este total împotriva fostului lider USR. Sebastian Burduja, preşedintele PNL Bucureşti, şi-ar dori ca Stelian Bujduveanu, actualul primar interimar al Capitalei, să fie candidatul comun al coaliţiei de guvernare, susţin sursele citate.
O altă variantă discutată în PNL este candidatura lui Ciprian Ciucu, primarul Sectorului 6, ales cu peste 70% din voturi la scrutinul de anul trecut. Însă Ciucu se află în relaţii reci atât cu Sebastian Burduja, liderul PNL Bucureşti, cât şi cu Hubert Thuma, preşedintele CJ Ilfov, unul dintre cei mai influenţi lideri PNL în Capitală, afirmă aceleaşi surse. Totodată, Ciucu nu are parte de sprijin nici din partea preşedintelui Nicuşor Dan, cei doi fiind implicaţi în mai multe dispute legate de administrarea Capitalei.
Preşedintele Nicuşor Dan şi premierul Ilie Bolojan au calculat că un candidat comun PNL-USR i-ar determina pe ceilalţi competitori de dreapta să se retragă din cursă. Până acum, şi-au mai anunţat candidatura pentru Bucureşti Ana Ciceală şi Octavian Berceanu. Ana Ciceală, apropiată de Nicuşor Dan, s-a numărat printre fondatorii Uniunii Salvaţi Bucureştiul (USB), precursorul USR. În prezent, este susţinută de partidul SENS, fondat de eurodeputatul Nicu Ştefănuţă. Iar Octavian Berceanu, fost şef al Gărzii de Mediu în Guvernul Cîţu, şi-a anunţat candidatura din partea REPER, partidul fondat de Dacian Cioloş. De altfel, Octavian Berceanu l-a criticat pe preşedintele Nicuşor Dan, după ce şeful statului s-a afişat cu Cătălin Drulă la Palatul Cotroceni. „Domnule preşedinte Nicuşor Dan, v-am sprijinit şi votat pentru funcţia de preşedinte de ţară, nu jupân la judeţ”, a reacţionat Berceanu, după ce Nicuşor Dan a declarat public că s-a întâlnit cu Cătălin Drulă pentru a discuta despre problemele Bucureştiului, în special despre transportul public.
De partea cealaltă, conducerea PSD încearcă să-l convingă pe Daniel Băluţă, primarul Sectorului 4, să candideze pentru Primăria Capitalei. Însă Băluţă a anunţat public că nu va intra în cursă, fiind dezamăgit că a pierdut competiţia cu Sorin Grindeanu pentru şefia interimară a partidului. În cazul în care Băluţă nu se va răzgândi, Sorin Grindeanu şi-ar dori să-l arunce în luptă pe Rareş Hopincă, primarul Sectorului 2, susţin surse politice pentru News.ro. De asemenea, eurodeputatul Gabriela Firea, liderul organizaţiei PSD Bucureşti, ar putea candida pentru a patra oară la Primăria Capitalei. În 2016 l-a învins pe Nicuşor Dan, apoi a pierdut în 2020 şi 2024. Tot din zona PSD, şi-a mai anunţat candidatura Dan Cristian Popescu, fost viceprimar al Sectorului 2, în prezent consilier general ales pe lista PSD.
Alegerile parţiale ar putea fi organizate la finalul lunii noiembrie, potrivit înţelegerii dintre preşedintele Nicuşor Dan şi premierul Ilie Bolojan. Însă data nu a fost convenită încă în coaliţia de guvernare. PSD şi-ar dori să împingă alegerile pentru Bucureşti în primăvara anului viitor, în condiţiile în care partidul se concentrează pe scrutinul intern. Congresul PSD va fi organizat în toamnă, iar competiţia pentru şefia partidului se anunţă extrem de strânsă. Sorin Grindeanu, actualul lider interimar, va candida pentru un mandat cu puteri depline, dar sunt tot mai mulţi lideri cu greutate care-l contestă: parlamentarii Titus Corlăţean şi Robert Cazanciuc, primarul Galaţiului Ionuţ Pucheanu şi primarul Buzăului Constantin Toma.