Alegeri Republica Modova: Maia Sandu este susţinută de Partidul Popular European

Președintele Partidului Popular European (PPE), Joseph Daul, a făcut apel la autoritățile de la Chișinău și observatorii internaționali să monitorizeze atent desfășurarea scrutinul prezidențial din Republica Moldova, pentru a nu permite tentative de fraudare a acestuia, informează agenția de presă Unimedia.
Filip Stan
21 oct. 2016, 09:17
Alegeri Republica Modova: Maia Sandu este susţinută de Partidul Popular European

Într-o postare făcută joi pe Facebook, Joseph Daul a anunțat că a avut o întrevedere cu Maia Sandu în care aceasta i-a adus la cunoștință situația din Republica Moldova: modul în care alegătorii sunt intimidați, în care resursele administrative sunt folosite pentru promovarea candidatul Partidului Democrat (PDM), iar campania electorală a unor candidați nu este finanțată transparent.

‘Facem apel la autoritățile de la Chișinău și observatorii internaționali să monitorizeze cu atenție scrutinul din 30 octombrie și să se asigure că standardele democratice sunt îndeplinite. Tentativele de falsificare a alegerilor nu vor fi tolerate de către partenerii europeni’, avertizează Joseph Daul. În aceeași postare, liderul PPE spune că Maia Sandu are toată susținerea formațiunii sale, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Alegeri în R. Moldova. Un nou sondaj îi clasează pe Igor Dodon pe primul loc şi pe Marian Lupu, pe locul doi

Primul tur al alegerilor prezidențiale din Republica Moldova urmează să aibă loc la 30 octombrie. Acest scrutin este primul în ultimii 20 de ani la care șeful statului va fi ales prin vot direct de către cetățeni.

Maia Sandu a fost aleasă săptămâna trecută candidatul comun al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Partidului Platforma ‘Demnitate și Adevăr’ (PPDA) și Partidului Liberal Democrat din Republica Moldova (PLDM).

Alegerile prezidențiale din Republica Moldova vor fi monitorizate inclusiv de o misiune a Parlamentului European.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cele 4 cuvinte pe care le-a spus Gabi Tamaș după ce a câștigat Survivor România 2026. A fost o mare surpriză
Capital.ro
Noua lege a pensiilor schimbă regulile. Cine beneficiază de reducerea vârstei de pensionare. Se scad până la 3 ani și 6 luni
Playtech.ro
Cel mai bine plătite joburi pentru adolescenți. Ce locuri de muncă le pot aduce câștiguri pe timpul verii
Adevarul
Zelenski și-a schimbat aeroportul de plecare pentru vizitele externe. Liderul ucrainean a utilizat pentru prima dată aeroportul din Chișinău nu pe cel din Polonia
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
5 cu Claudiu Răducanu. Cursul valutar l-a dat peste cap pe fostul atacant
MediaFlux
Eugen Tomac, anunț după întâlnirea cu PNL: Urmează ca cel târziu miercuri să finalizez formula de cabinet
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți