Alegeri România 2024. Cum va arăta buletinul de vot din turul 2 al prezidențialelor

Au fost stabilite machetele buletinelor de vot pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale din România. Scrutinul va avea loc duminică, iar pe buletinele de vot vor fi numele celor doi finaliști ai cursei pentru Cotroceni - șefa USR, Elena Lasconi, și candidatul independent Călin Georgescu.
Irina Dumitrescu
04 dec. 2024, 08:41
Alegeri România 2024. Cum va arăta buletinul de vot din turul 2 al prezidențialelor

Duminică, românii își vor alege noul președinte, care îi va lua locul lui Klaus Iohannis.

Biroul Electoral Central (BEC) a anunțat că au fost stabilite machetele buletinelor de vot care vor fi utilizate în secțiile de votare din țară și din străinătate la turul 2 al alegerilor prezidențiale.

”S-a constatat că semnele electorale, denumirea formațiunii politice care susține unul dintre candidați, precum și prenumele și numele candidaților sunt corect imprimate și vizibile, iar ordinea de înscriere a candidaților este cea rezultată în urma ierarhizării acestora în funcție de numărul voturilor valabil exprimate obținute la primul tur de scrutin, astfel cum este prevăzut și în Comunicatul de presă al Curții Constituționale a României din data de 2 decembrie 2024”, informează Autoritatea Electorală Permanentă (AEP).

Citește și Călin Georgescu: „Sunt ultra-pro-Trump, gândesc în același spirit pragmatic. Sunt atent la toate mișcările lui”

Undă verde pentru turul 2, după respingerea contestației lui Terheș

Potrivit sursei citate, procesul-verbal întocmit cu ocazia prezentării machetelor buletinelor de vot care vor fi utilizate în secțiile de votare din țară și din străinătate la al doilea tur de scrutin al alegerilor pentru Președintele României din anul 2024 va putea fi consultat pe pagina de internet a BEC.

În primul tur al prezindențialelor, Călin Georgescu a obținut 2.120.401 voturi (22,94 la sută), iar Elena Lasconi, 1.772.500 voturi (19,18 la sută).

Rezultatele din turul 1 au fost validate de Curtea Constituțională, care a respins ca neîntemeiată cererea de anulare a alegerilor formulată de Cristian Terheș.

Citește și Elena Lasconi promite să fie cel mai bun președinte din istoria României: „Eu pot să unesc oamenii. Eu nu sunt omul sistemului”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj