Aleksandr Lukaşenko îşi avertizează vecinii: „Liderii Ucrainei fumează, trag pe nas şi beau!”

"Nu ne putem alege vecinii, am spus-o de multe ori. Vecinii sunt aleși de Dumnezeu. Din moment ce sunt un dar de la Dumnezeu, ar trebui să îi tratăm în mod corespunzător", spune preşedintele Belarusului.
Filip Stan
29 aug. 2022, 08:57
Aleksandr Lukaşenko îşi avertizează vecinii:

Ucrainenii nu sunt naționaliști, cu excepția camarilei de la putere, a declarat președintele din Belarus, Aleksandr Lukaşenko, potrivit BelTA.

„Personal, am o atitudine foarte amabilă și bună față de ucraineni. Inclusiv oamenii din vestul Ucrainei. Nu există nimic rău în ei. Ei nu sunt naționaliști. Naționaliștii sunt cei care sunt în vârf, începând cu cei care fumează, trag pe nas și beau chestii și apoi dau din gură la televizor. Dar oamenii sunt buni. Aceștia sunt genul nostru de oameni. De aceea, am considerat necesar să felicit națiunea ucraineană [de Ziua Independenței] ca întotdeauna”.

Mesajul de felicitare a întâmpinat un răspuns negativ din partea politicienilor ucraineni. Un parlamentar ucrainean l-a amenințat pe Aleksandr Lukaşenko cu bătaia.

Atac masiv cu rachete al Rusiei, lansat de pe teritoriul Belarusului. Explozii au avut loc în mai multe zone din Ucraina

Ca răspuns, Biroul Procurorului General al Belarusului a deschis o anchetă penală împotriva sa. Cu toate acestea, Aleksandr Lukașenko nu îi acordă atenție. „În ceea ce privește faptul că cineva a înnebunit acolo, este exact ca în cazul lui Scholz. Nici măcar nu i-am dat atenție”, a declarat el.

Președintele din Belarus, Aleksandr Lukaşenko, a remarcat că sentimentele sale personale și opiniile sale de om de stat se întrepătrund în atitudinea sa față de Ucraina. „Rădăcinile mele de stră-străbunici sunt îngropate undeva între Cernigov și Kiev. Numele meu de familie este de la sine înțeles. Slavă Domnului că l-am păstrat”, a declarat Aleksandr Lukașenko. „Nu ne putem alege vecinii, am spus-o de multe ori. Vecinii sunt aleși de Dumnezeu. Din moment ce sunt un dar de la Dumnezeu, ar trebui să îi tratăm în mod corespunzător. În al treilea rând, aceștia sunt genul nostru de oameni, aceștia sunt slavi. Cu toții ne tragem din aceeași rădăcină. Per ansamblu, am admirat întotdeauna Ucraina.”

Citeşte şi „Este nepotrivit ca turiștii ruşi să se plimbe în orașele noastre”. Financial Times: UE le va suspenda săptămâna viitoare regimul de vize

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet