Alertă de gradul zero în Israel: Benny Gantz, amenințat că o să fie asasinat ca Yitzhak Rabin

Principalul rival al premierului israelian în exerciţiu Benjamin Netanyahu Benny Gantz urmează să fie plasat sub protecţia strânsă a statului, în urma unor ameninţări pe Internet, a anunţat serviciul siraelian de securitate internă Shin Beth, relatează AFP, scrie News.ro.      
Ionela Marcu
11 mart. 2020, 19:55
Alertă de gradul zero în Israel: Benny Gantz, amenințat că o să fie asasinat ca Yitzhak Rabin

”Premierul a aprobat recomandarea Shin Beth în vederea asigurării unei protecţii strânse a domnului Gantz”, a anunţat marţi serviciul. Această decizie este necesar să fie aprobată de o Comisie independentă în domeniul securităţii.

Protecţia lui Gantz, liderul Partidului Albastru-Alb (centru), a fost asigurată până în prezent de serviciul de securitate al Parlamentului şi a fost consolidată deja, după ce acesta a fost insultat şi ameninţat din cauză că a anunţat că vrea să formeze un guvern cu susţinerea partidelor arabe israeliene.

Gantz a repostat sâmbătă pe Twitter un mesaj în care se arată că ar trebui ”să fie asasinat la fel ca Rabin”, o trimitere la asasinarea premierul laburist Yitzhak Rabin în 1995 de către un extremist evreu, în urma unei campanii pline de ură împotriva acestuia a unei părţi a dreptei israeliene – conduse atunci de către Netanyahu.

Benjamin „Netanyahu, opreşte această incitare la violenţă, nu spune că nu erai la curet” cu ameninţările online, a comentat Gantz pe Twitter.

În Israel, doar şapte persoane, inclusiv şeful opoziţiei, primesc în mod automat protecţia Shin Beth.

Gantz – al cărui partid s-a clasat al doilea în alegerile legislative de la 2 martie, după Likudul (dreapta) al lui Netanyahu – nu este liderul opoziţiei, întrucât acest titlu poate fi atribuit doar după formarea Guvernului.

Or Israelul este condus de un Guvern de tranziţie de peste un an, în contextul în care cele două scrutine precedente nu au condus la formarea unui Cabinet.

Gantz şi Netanyahu poartă în prezent negocieri într-o încercare de a ralia deputaţi la blocurile lor, după ce nici unul şi nici celălalt nu a reuşit să obţină susţinerea a 61 de parlamentari, singura cerinţă în vederea formării guvernului.

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Imagini halucinante! O mamă și-a abuzat fiica în plină stradă, în Constanța: ”Sunați la Protecția Copilului”
Fanatik.ro
Istvan Kovacs, favorit să conducă finala Cupei Mondiale?! Fostul mare arbitru român, reacţie dură: „Este foarte posibil, dar tot nu şterge nenorocirile făcute!”
Capital.ro
România pierde zeci de mii de locuri de muncă. Cristian Socol: Țara traversează o criză economică și socială profundă
Playtech.ro
Ce înseamnă noul steag galben cu o dungă neagră de pe plajele spaniole. Ignorarea lui poate duce la amenzi
Adevarul
„Am măsurat 20°C în Groenlanda”. Avertismentul unui celebru cercetător care explică de ce România riscă să rămână fără apă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Cabral, la scurt timp după ce a fost surprins în ipostaze tandre cu presupusa iubită. Unde a plecat prezentatorul TV
iamsport.ro
Prunea prevede o excludere pe viață după CM 2026: ”A fost ca pe vremea lui Ceaușescu: «Azi nu e ziua voastră, nu am ce să fac!»”
MediaFlux
Scandal la Cupa Mondială! Cartonașul roșu primit de americanul Folarin Balogun a fost anulat la intervenția Casei Albe
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?