Alertă de la BNR privind banii cash. Ce trebuie să ştie românii care preferă numerarul

Banca Națională a României a emis un raport care relevă faptul că, deși serviciile financiare digitale avansează, numerarul continuă să joace un rol central în economia țării. Preferința pentru cash este evidentă în obiceiurile de economisire și cheltuire ale românilor, cu retrageri masive și discrepanțe majore între urban și rural în accesul la bancomate.
Filip Stan
14 dec. 2024, 09:53
Alertă de la BNR privind banii cash. Ce trebuie să ştie românii care preferă numerarul
Alertă de la BNR

Anunț oficial de la BNR. Raportul arată că 6 din 10 români preferă să-și păstreze economiile în numerar, scrie Capital. Această tendință este mai pronunțată în Moldova (70%), față de Banat și Ardeal (54%). În pus, vârstnicii (56-65 ani), cu 64%, și tinerii (18-35 ani), cu 56%, sunt printre categoriile care favorizează „economiile la saltea”. Avantajele numerarului sunt percepția anonimatului și a protecției vieții private, dar şi siguranța oferită în situații de criză, cum ar fi penele tehnologice sau riscurile cibernetice.

Citeşte şi: Vremuri grele! BNR a luat la numărat averea românilor, cât are fiecare familie în cont DOCUMENT

În 2023, românii au retras de la bancomate 257 miliarde lei și 820 milioane euro, cele mai mari sume fiind înregistrate în București, urmat de Timișoara, Cluj-Napoca și Iași. Cu toate acestea, rețeaua de bancomate rămâne subdezvoltată, cu o densitate medie de 51,6 ATM-uri la 100.000 de locuitori sau 4 bancomate pe 100 km². Astfel, din cele 3.186 de localități din România, doar 1.055 (32%) beneficiază de prezența bancomatelor, acestea deservind însă 71% din populația cu vârsta de peste 15 ani. În 2023, BNR a efectuat o analiză geospațială a rețelei de bancomate, subliniind că în 150 de localități cu populație între 5.000 și 10.000 de locuitori nu există bancomate. În localitățile sub 5.000 de locuitori, doar 21% dispun de astfel de facilități. În mediul rural, doar 21% dintre localitățile mici (sub 5.000 locuitori) dispun de bancomate, iar aproximativ 25% din populație locuiește la peste 5 km de cel mai apropiat ATM.

Citeşte şi: Mugur Isărescu (BNR), anunţ despre banii românilor: Au apărut provocări necunoscute până acum 5-10 ani

Pe de altă parte, un sfert dintre românii adulți nu dețin carduri bancare sau alte produse financiare. BNR propune extinderea rețelei de bancomate în zonele rurale, chiar și în localități mici, dar şi reducerea costurilor conturilor bancare.

Raportul BNR mai subliniază că numerarul rămâne o soluție de siguranță chiar și în economii avansate, precum Suedia, unde autoritățile recomandă păstrarea de bani fizici pentru situații de urgență, semnalând nevoia unei infrastructuri reziliente în fața riscurilor digitale.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Fanii Rapidului, ironii după umilința trăită de FCSB în Conference League: ”AU..DA ce seară frumoasă!”
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 31 iulie. Cât costă benzina și motorina înainte de weekend. Cele mai mici tarife
Playtech.ro
Insula privată din România care se vinde la preț de apartament de lux în București. Ce include proprietatea
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Horoscop 31 iulie 2026. Vinerea neagră a zodiacului! Ghinion, tensiuni și probleme pentru mai mulți nativi
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România