Alertă în București. S-au furat trei picioare amputate de la Spitalul Cantacuzino. Două dintre ele au fost găsite

Este alertă în Capitală. Polițiștii îl caută pe bărbatul care a furat trei picioare amputate de la Spitalul Cantacuzino. Unul dintre membrele sustrase a fost găsit pe stradă, în apropierea spitalului, de către un medic, chiar în aceeași zi. Al doilea picior a fost recuperat marți.
Alina Costache
14 ian. 2025, 10:04
Alertă în București. S-au furat trei picioare amputate de la Spitalul Cantacuzino. Două dintre ele au fost găsite

Un bărbat a furat trei picioare amputate de la Spitalul Cantacuzino din București, iar unul dintre membrele sustrase a fost găsit pe stradă, în apropierea spitalului, de către un medic. Unitatea a anunțat abia după trei zile furtul picioarelor.

Un alt picior amputat furat de la Spitalul Cantacuzino a fost găsit marți în zona de deșeuri. Se bănuiește că autorul a abandonat sacul după ce a realizat ce conține.

Oamenii legii au fost sesizați pe 13 ianuarie, printr-un apel la 112, asupra faptului că, pe 10 ianuarie, un bărbat a sărit gardul spitalului și s-a dus la rampa de deșeuri infecțioase, de unde a furat trei picioare de om amputate.

Citește și: Cât trebuie să achite românii la stat pentru a beneficia de servicii medicale în 2025

Membrele erau ambalate în saci biologici, pe care bărbatul i-a luat cu el și a plecat în direcția Bulevardului Dacia, unde a lăsat un picior care avea să fie găsit apoi de un cadru medical de la spital, plecat, cel mai probabil, în urmărirea picioarelor pierdute.

Cadrul medical a anunțat conducerea spitalului, care a sesizat însă poliția abia peste trei zile.

”La data de 13 ianuarie 2025, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București- Secția 6 Poliție au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că dintr-un spital din Capitală ar fi fost sustrase deșeuri anatomo-patologice și părți anatomice

Polițiștii în cadrul subunității s-au deplasat la adresa menționată, unde au constatat faptul că aspectele sesizate se confirmă.

În urma investigațiilor desfășurate a rezultat presupunerea rezonabilă că, la data de 10 ianuarie 2025, în jurul orei 19.00, o persoană ar fi escaladat gardul unității spitalicești și a pătruns într-o anexă a spitalului, unde sunt depozitate deșeuri medicale, de unde ar fi sustras, dintr-o ladă frigorifică, deșeuri anatomo-patologice și părți anatomice, ulterior, părăsind unitatea spitalicească.

De asemenea, în jurul orei 22.00 un cadru medical ar fi identificat, pe o stradă din apropierea spitalului, o parte anatomică, sustrasă anterior.

Citește și: Primul caz de HMPV din București. Este un copil de 12 ani, diagnosticat inițial cu pneumonie la Institutul „Matei Balș”

În cauză, a fost informată și Direcția de Sănătate Publică, în vederea efectuării de verificări conform competențelor.

Totodată, se efectuează verificări în vederea identificării și depistării persoanei bănuite de comiterea faptei”, a transmis Poliția Capitalei.

Cercetările sunt continuate de polițiști din cadrul Secției 6, sub supraveghere Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Călin Georgescu, scos complet din joc cu un plan simplu. Florin Călinescu: Ca la dosarele lui Ion Iliescu
Playtech.ro
Ce se întâmplă când nu mai sunt bani în fondul de rulment. Noutate pentru asociaţiile de proprietari
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
BREAKING NEWS! A fost identificat trupul găsit în portbagajul rapperului D4vd. Celeste Rivas avea 15 ani și un iubit pe nume David
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Florin Prunea și Tavi Popescu, ciocnire de gradul zero: ”Nea Florin, sunt supărat că v-ați luat de mine, că paște vaca pe asfalt”
MediaFlux
Finanțare pentru români! Se pot obține 2 milioane de euro
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor