Alertă în Franţa – Cutremur de peste 5 grade care s-a simţit și la Paris

Un alt cutremur, cu magnitudinea 7, a lovit, de asemenea, provincia Abra în iulie, provocând alunecări de teren. Atunci au murit 11 oameni şi alte câteva sute au fost rănite.
Filip Stan
16 iun. 2023, 21:09
Alertă în Franţa - Cutremur de peste 5 grade care s-a simţit și la Paris

Un cutremur cu magnitudinea 5,0 s-a produs vineri în vestul Franței, în regiunea Charente-Maritime, a anunțat vineri Centrul german de cercetare pentru geoştiințe (GFZ). Cutremurul s-a produs la o adâncime de 10 km, a precizat GFZ, revizuind în scădere o măsurătoare anterioară de 5,5 magnitudine.

Potrivit Centrul Seismologic Euro-Mediteranean, seismul a avut 5,3 grade.  Nu au existat informații imediate cu privire la victime sau pagube provocate de cutremur.

Un cutremur cu magnitudinea de 6,2 grade a avut loc în Filipine joi, a declarat Institutul Geologic al SUA (USGS), în timp ce autorităţile locale au avertizat cu privire la replici şi posibile daune, scrie AFP. Cutremurul s-a produs la o adâncime de 124 de kilometri, în jurul orei locale 10.00 (02.00 GMT), în largul coastei oraşului Calatagan, în provincia Batangas, lângă capitala Manila.

După scandalul de dopaj al Simonei Halep, un nou cutremur în tenisul românesc: jucător suspendat 5 ani pentru trucarea meciurilor

Şeful poliţiei din Calatagan, Emil Mendoza, a spus că a fugit afară cu angajaţii din secţie. Nu au fost raportate imediat victime sau pagube, dar au fost trimise autorităţi de gestionare a dezastrelor pentru a evalua bilanţul, a declarat Mendoza pentru AFP.

Ronald Torres, ofiţer de gestionare a dezastrelor la Calatagan, a declarat că seismul a durat între 30 de secunde şi un minut. Cutremurul a fost resimţit în capitală, Manila, unde locuitorii au fugit din clădiri. Cutremurele au loc zilnic în Filipine, care se află pe „Inelul de foc” al Pacificului, o zonă cu activitate seismică şi vulcanică intensă.

Bărbatul care pretinde că este „călător în timp” prezice un cutremur de magnitudine 9.9 Richter. Când va avea loc seismul

Ultimul cutremur major a avut loc în nordul Filipinelor în octombrie. Cu o magnitudine de 6,4, a lovit oraşul Dolores din provincia muntoasă Abra, rănind mai multe persoane, distrugând clădiri şi întrerupând electricitatea în cea mai mare parte a regiunii.

Un cutremur cu magnitudinea 7 a lovit, de asemenea, provincia Abra în iulie, provocând alunecări de teren. Atunci au murit 11 oameni şi alte câteva sute au fost rănite.

 

DailyBusiness
CNPP schimbă formula de calculare a vechimii de muncă pentru ieșirea la pensie
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
WizzAir a făcut anunțul momentului pentru toți românii. Zboruri mai multe pentru 14 destinații turistice importante din Europa, biletele sunt foarte ieftine
Capital.ro
Spunem adio unui mare actor. Ne-a părăsit o legendă. Filmele sale au fost adorate de toată lumea
Playtech.ro
Diferenţe între o casă la roşu, la gri sau la alb? Ce înseamnă fiecare şi care sunt avantajele
DailyBusiness
Programul Rabla, suspendat. Guvernul vrea taxe mai mari pentru mașinile vechi și poluatori
Adevarul
Medicamentul la care pacienții renunță pentru că „afectează ficatul”. Medic: „Adevărul este exact invers”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Cum funcționează procesul de slăbire. Explicația unui nutriționist
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
kanald.ro
A murit actrița Anca Bejenaru, la vârsta de 71 de ani
Cancan.ro
Artist din România, mort după ce a fost lovit de fulger în furtuna de ieri! Tânărul de 18 ani cânta în momentul tragediei
Playsport.ro
Concedieri la stat – cine pleacă și cine rămâne? „Ți-ai făcut treaba, eşti respectat, nu te-ntreabă nimeni ce...
Capital.ro
Doliu imens în sportul românesc! S-a stins o mare campioană. A purtat tricolorul cu onoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
stirilekanald.ro
„Ca niște fantome” Doi frați, ținuți izolați intenționat, de la naștere! La 9 ani poartă scutece, nu vorbesc și nu sunt înregistrați în evidențe. Ireal ce explicație au dat părinții
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
ANAF a făcut anunțul privind banii de nuntă și botez! Ce se întâmplă cu veniturile tinerilor căsătoriți
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale