Alertă la graniţele României: A fost autorizată atacarea aeronavelor ce încalcă frontiera de stat

Guvernul de la Kiev a încuviinţat Armatei ucrainene tragerea cu arme asupra aeronavelor ce încalcă frontiera aeriană statală, informează Russia Today.
Alina Costache
30 dec. 2016, 17:14
Alertă la graniţele României: A fost autorizată atacarea aeronavelor ce încalcă frontiera de stat

Instrucţiunile Guvernului ucrainean vizează avioanele neautorizate să pătrundă în spaţiul aerian statal din Ucraina, inclusiv aeronave ale forţelor armate ale altor state.

Sunt vizate atât aeronave de vânătoare, cît şi cele ce întreprind curse aeriene comerciale ce nu deţin autorizaţia în cauză.

Potrivit documentului care autorizează această acţiune, ce este datat pe 28 decembrie, sunt menţionate de asemenea atacurile asupra aeronavelor ce pot fi folosite cu ”scopuri teroriste”.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
SUA au activat ”clauza de imunitate” pentru o americancă de la baza Kogălniceanu care a provocat un accident grav. MApN trebuie să despăgubească victima
Capital.ro
Pensia pe card pentru martie a început să intre în conturi. La ce oră primesc banii peste 2,4 milioane de pensionari
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru proprietari. Ce se întâmplă cu terenurile caselor construite înainte de 1990
Adevarul
Românii își schimbă planurile de vacanță după tensiunile din Orientul Mijlociu. Destinațiile care câștigă turiști
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Cristi Săpunaru a intervenit după ce Diana Șucu a șters pe jos cu fostul său coleg de la Rapid
MediaFlux
Ce prevede înțelegerea dintre România și Ucraina. Zelenski și Nicușor Dan au semnat documentele
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj