Alertă medicală! Focar de hepatită A la o şcoală din Braşov. Poliţia a deschis dosar penal

Un focar de hepatită A a izbucnit la o şcoală din municipiul Braşov, mai mulţi elevi ajungând la spital pentru tratament de specialitate. Poliţia a deschis dosar penal.
Iulian Tudor
07 nov. 2019, 20:10
Alertă medicală! Focar de hepatită A la o şcoală din Braşov. Poliţia a deschis dosar penal

Poliţiştii din Braşov s-au sesizat în legătură cu aceste cazuri de îmbolnăvire.

„Referitor la cazurile de îmbolnăvire ale unor elevi din cadrul unei unităţi de învăţământ situată pe raza municipiului Brasov, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Braşov s-a sesizat şi efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de zădărnicia combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art 352 Cod Penal, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie propusă soluţie legală prin unitatea de parchet competentă”, au precizat reprezentanţii IPJ Braşov.

Echipe de la Direcţia de Sănătate Publică şi Comisariatul Regional pentru Protecţia Consumatorilor s-au aflat, joi, la Şcoala Gimnazială numărul 12 Braşov, pentru că mai mulţi părinţi au sesizat că în clasele primare unde învaţă copiii lor au apărut mai multe cazuri de hepatită A.

Părinţii susţin că iniţial a fost un singur caz, depistat înainte de vacanţa intrasemestrială, iar la întoarcerea elevilor la şcoală ar fi apărut mai multe. Părinţii acuză şcoala că nu a întreprins măsuri de dezinfecţie după prima îmbolnăvire şi că, în general, modul în care se face curăţenie în şcoală lasă mult de dorit.

În ultima săptămână au fost internaţi 15 copii cu Hepatita A, jumătate dintre aceştia ar fi elevi la Şcoala 12.

Purtătorul de cuvânt al DSP Braşov, Anca Batiu, a declarat pentru mytex.ro că nu e vorba de un focar de hepatită A în şcoală, ci de un „focar de comunitate”, fiind vorba de copii care locuiesc pe strada Carierei şi frecventează Şcoala Gimnazială 12.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care au ajuns Andreea Bălan și Victor Cornea după nuntă. A fascinat-o pe artistă
Capital.ro
Capcana permisului de conducere românesc în Spania. Românilor cu rezidență de peste 6 luni li se poate imobiliza mașina
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Putin va fi dat jos de la putere. Gruparea secretă care pregătește revoluția în Rusia
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi