Alertă pe Facebook! Escrocheria care îţi compromite contul de utilizator

Utilizatorii sunt ademeniti sa dea click pe videoclipuri cu titluri de genul „My first video”, „My video” sau „Private video”. In continuare, victimele sunt directionate cate un site YouTube fals, unde li se cere sa instaleze o extensie suplimentara pentru a putea urmari videoclipul.
Filip Stan
28 apr. 2016, 06:02
Alertă pe Facebook! Escrocheria care îţi compromite contul de utilizator

Daca este instalat acest plug-in, o versiune a „Make a GIF”, browserul utilizatorului va fi infectat, iar wall-ul sau de pe Facebook va fi inundat de postari false cu videoclipuri in care sunt etichetati cei din lista sa de prieteni, care vor primi un mesaj, via Messenger, cu acelasi continut daunator.

Malware-ul a fost descoperit in urma unei analize efectuate de firma de servicii de securitate IT ESET.

La inceputul lunii aprilie, sistemele ESET au identificat aceasta amenintare de peste 10.000 de ori in zeci de tari din intreaga lume. Momentan, malware-ul afecteaza doar utilizatorii Chrome, insa nu exista nicio o garantie ca acesta nu se va raspandi si la alte browsere in viitor, spun cei de la ESET, conform all4romania.eu.

Citeşte şi:  Ai cont pe Facebook? Cum vei fi plătit pentru postările tale

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Plecare surprinzătoare în ultima zi din an de la Universitatea Craiova: „Îi mulțumim și îi dorim mult succes!”
Capital.ro
S-a stins marele actor. A jucat în unul dintre cele mai bune seriale realizate vreodată: Inimile noastre sunt sfâșiate
Playtech.ro
Cele mai frumoase mesaje de Anul Nou 2026 pentru cei dragi, Urări din inimă pentru un început luminos
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Ultimă oră! Poșta Română anunță ce se întâmplă cu toate pensiile în ianuarie 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend