Alertă TERORISTĂ în Europa: Ce ţară urmează să fie atacată de Statul Islamic

Organizaţia jihadistă Stat Islamic a lăsat să se înţeleagă că îşi va continua activităţile teroriste şi în alte ţări din Europa, după seria de atacuri de luna aceasta, cele mai recente fiind cele din Franţa şi din Germania.
Sânziana Stancu
27 iul. 2016, 11:13
Alertă TERORISTĂ în Europa: Ce ţară urmează să fie atacată de Statul Islamic

Statul Islamic a postat pe aplicaţia jihadistă de mesagerie Telegram avertismente privind noi atacuri teroriste în ţări din Europa, după atentatul de la Nisa, soldat cu un adevărat carnagiu şi, recent, cu decapitarea unui preot într-o biserică din Franţa.

Acum, printr-un nou mesaj al organizaţiei jihadiste, aceasta a avertizat că următoarea ţară de pe lista Statului Islamic este Marea Britanie. Jihadiştii au ţinut să precizeze că ţinta lor va fi Londra, adăugând că reţeaua va organiza, în paralele, atacuri asemănătoare şi în Statele Unite, la Washington, cât de curând.

Una dintre imaginile postate de jihadişti pe site-ul lor, Telegram, este înfăţişată Statuia Libertăţii din New York înghiţită de flăcări, având ca explicaţie „În curând, Washingtonul” – referire la capitala Statelor Unite.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Legenda din fotbal care a făcut cea mai tare declarație despre Giorgia Meloni. Cuvintele cu care i-a uimit pe toți
Capital.ro
Plata cash. Ce se întâmplă cu numerarul. Schimbare imensă până în 2030
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde