ROLAND GARROS 2016. Alexandra Dulgheru, eliminată din primul tur. 1-6, 3-6 cu belgianca Wickmayer

ALEXANDRA DULGHERU-YANINA WICKMAYER LIVE VIDEO. Alexandra Dulgheru a jucat în cel de-al treilea meci de pe terenul 17, de la ora 17.30, iar partida s-a terminat după doar 71 de minute.

23 mai 2016, 14:30

ALEXANDRA DULGHERU-YANINA WICKMAYER LIVE VIDEO. Belgianca Wickmayer avea asupra Alexandrei ascendentul celor patru victorii în disputele directe, dar şi poziţia superioară din clasament, locul 54, faţă de 127 al româncei.

Alexandra Dulgheru n-a mai câştigat niciun meci în circuitul WTA din data de 19 ianuarie, de la Australian Open, iar acest lucru a atârnat mult în balanţa încrederii sale şi în meciul de luni. Wickmayer a început în forţă, 3-0, 6-1, încheind ăprimul set într-o jumătate de oră. Cu încrederea vraişte, Dulgheru a privit doar cum adversara sa defilează spre turul doi de la Roland Garros, scorul în setul doi devenind repede 4-0 pentru belgiancă. Cele două au mers apoi cap la cap, iar scorul final a fost 6-1, 6-3 pentru Wickmayer.

Click aici pentru a vedea Alexandra Dulgheru-Yanina Wickmayer

Alexandra Dulgheru se află la cea de-a patra prezenţă pe tabloul principal la Roland Garros. De fiecare dată ea a trecut de runda inaugurală la precedentele trei participări. În 2010 le-a eliminat pe Lucie Hradecka şi Timea Bacsinszky, în 2011 a trecut de Laura Pous Tio, iar în 2015 a eliminat-o pe Nicole Gibbs.

ALEXANDRA DULGHERU-YANINA WICKMAYER LIVE VIDEO. Cele două s-au mai înâlnit de patru ori până acum, belgianca având avantaj net la directe, 4-0. Ultimul meci datează însă tocmai din 2010, când Wicjkmayer a câştigat în primul tur la Australian Open, scor 1-6, 7-5, 10-8.