Alexandru Cumpănaşu: „O parte din banii partidelor politice vin de la rețele de trafic de carne vie”

Alexandru Cumpănaşu explică de ce a decis să candideze şi de ce vrea să-l viziteze pe temutul interlop Clămparu în spatele gratiilor.
Filip Stan
21 oct. 2019, 19:59
Alexandru Cumpănaşu:

„Am făcut solicitare să mă văd cu Clămparu, așa ca și candidat la prezidențiale, că eu cred că știe mai multe decât spune.  Aceasta va fi prioritatea numărul unu a mandatului meu: Nu mai vreau să aud, să văd, să cred că există politicieni care profită de fete minore, sechestrate. Sunt probe la dosarul DIICOT pe care l-au ignorat cu desăvârșire procurorii DIICOT. 70 de pagini. În ele sunt informații clare cu privire la politicieni care nu fost nici azi audiați și care aveau cunoștință despre Dincă, despre relațiile pe care le avea în Italia, despre protejarea lui de către acești politicieni. O parte din banii partidelor politice vin de la rețele de trafic de carne vie. Procurorii din Italia ne-au rugat să păstrăm confidențialitatea numelor și a datelor”

Ion Clămparu a fost condamnat în Spania la 25 de ani de închisoare pentru proxenetism după ce a obligat sute de tinere să se prostitueze. A fost adus în România şi încarcerat în Penitenciarul din Aiud, acolo unde este închis de aproximativ șapte ani.  Potrivit unor surse din mediul penitenciar, Ion Clămparu a cerut magistraților de la Judecătoria Aiud să-i modifice regimul de detenție din regimul de maximă siguranță în regim închis. Clămparu a susținut în fața judecătorilor că are o conduită exemplară de la momentul încarcerării, că a făcut eforturi în vederea deprinderii unor valori în această perioadă și s-a implicat activ în activități educative, aspect care evidențiază o evoluție pozitivă.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
El este fotbalistul care a refuzat România ca să joace pentru Canada la Mondial, însă visul i s-a spulberat! De ce n-a fost convocat?
Capital.ro
Curs valutar vineri, 12 iunie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Toate motivele pentru care poți fi eliminat din Bacalaureat. Lista completă a situațiilor prevăzute de lege
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Surpriză: Pancu, interesat să îl aducă la Rapid pe fostul jucător de la FCSB cu peste 30 de meciuri în tricoul României!
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți