Alexis Tsipras întinde coarda: Grecia „aşteaptă răbdătoare” până când creditorii săi vor deveni „realişti”

Premierul grec Alexis Tsipras a afirmat, luni, că Atena este gata "să aștepte răbdătoare" până când creditorii țării vor deveni "realiști" în cererile lor pentru Grecia, cu care ei negociază o listă de reforme în schimbul unei finanțări vitale. 
Filip Stan
15 iun. 2015, 08:33
Alexis Tsipras întinde coarda: Grecia

Într-o declarație pentru publicația Ephimerida ton Syndakton, Tsipras scrie: ‘Vom aștepta răbdători până când instituțiile vor deveni realiste’. Potrivit premierului grec, doar ‘oportunismul politic’ le îndeamnă pe acestea să ceară noi tăieri de pensii, unul dintre punctele ce stârnesc divergențe în negocierile care au fost întrerupte duminică seara fără niciun rezultat.

În aceste câteva rânduri scrise pe un ton combativ, premierul grec afirmă că guvernul de la Atena le-a prezentat creditorilor săi — UE și FMI — un ‘proiect și contrapropuneri documentate’.

Referindu-se la numeroasele concesii pe care guvernul grec consideră că le-a făcut de la începutul discuțiilor și la criticile pe care acest lucru îl suscită în partidul său, Alexis Tsipras constată că ‘unii consideră drept slăbiciune dorința noastră sinceră (a Atenei) de a ajunge la o soluție și pașii făcuți de noi pentru a reduce diferențele’.

Citeşte şi Atena joacă la cacealma: Nu există vreun politician european care să dorească ieşirea Greciei din zona euro

Tsipras îi invită pe aceștia să ‘mediteze’ cu privire la două lucruri: ‘Grecii nu sunt doar moștenitorii unei lungi istorii de luptă. Ei duc de asemenea pe umerii lor demnitatea unui popor și speranța popoarelor din Europa’.

Șeful guvernului de la Atena a infirmat faptul că fermitatea Greciei în negocieri este ‘o problemă de obsesie ideologică’. ‘Aceasta este o problemă de democrație’, a subliniat Tsipras.

Discuțiile dintre Grecia și creditorii săi par a fi, mai mult ca niciodată, mai aproape de o ruptură, după un nou eșec înregistrat duminică în ceea ce privește continuarea finanțării țării.

Grecia trebuie să ramburseze, la 30 iunie, 1,6 miliarde de euro din împrumuturile FMI și riscă foarte tare să nu poată onora această scadență fără deblocarea a 7,2 miliarde de euro, suspendată de la începutul verii și condiționată de un acord cu creditorii pe marginea unei serii de reforme.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
MM Stoica, mesaj pentru Prunea și alți contestatari: „Mi-e greu să dau replică unor oameni care scurmă. Ar fi ca un concediu la groapa de gunoi de la Glina”. Exclusiv
Capital.ro
Marile rețele comerciale din România reduc consumul de energie. AMRCR anunță măsuri voluntare aplicate în magazine și spațiile administrative
Playtech.ro
Câte vacanțe vor avea elevii în anul școlar 2026-2027. Toate perioadele în care copiii nu vor merge la școală
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Rusia s-a răzgândit! Răsturnarea de situație privind războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România