Alfred Simonis îl sparge pe Dominic Fritz și îi umilește pe USR-iști: „Îi vezi pe ei cu galoșii în picioare și îți dai seama că așa arată și orașul” VIDEO

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, a lansat un atac fără menajamente la adresa primarului Dominic Fritz și a liderilor USR, susținând că dezinteresul vestimentar al acestora se reflectă direct în starea deplorabilă a Timișoarei.
Mircea Filipescu
08 iun. 2026, 13:22
Alfred Simonis îl sparge pe Dominic Fritz și îi umilește pe USR-iști: „Îi vezi pe ei cu galoșii în picioare și îți dai seama că așa arată și orașul” VIDEO

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, a lansat un atac extrem de dur la adresa primarului Timișoarei, Dominic Fritz, și a reprezentanților USR. Într-o declarație recentă din cadrul unui podcast, Simonis a făcut o legătură directă între simțul estetic al actualei administrații și starea deplorabilă, în opinia sa, a infrastructurii din oraș.

Liderul social-democrat susține că lipsa de eleganță vestimentară a celor de la USR se reflectă fidel în modul în care este administrată Timișoara, acuzându-i pe aceștia că ignoră eticheta elementară.

Simonis a subliniat că imaginea contează enorm, mai ales în contextul relațiilor externe, unde reprezentanții USR ar eșua la capitolul prezentare.

„Te uiți la ei (n.r USR-iștii) cum se îmbracă și îți dai seama cum arată orașul, e aceeași chestie. Ai un pic de calitate și știi vestimentar cum arată un om elegant care vrea să pretindă că e om politic și când mergi în occident foarte mult contează eticheta asta, și îi vezi pe ei cu galoșii în picioare și îți dai seama că așa arată și orașul (n.r. Timișoara).”, transmite Simonis.

Citește și : Financial Times avertizează că România riscă să îl aducă pe George Simion la putere: „Este un test real pentru întreaga Europă”

În continuarea atacului, șeful PSD Timiș a descris Timișoara actuală, cu primar Dominic Fritz, ca fiind un oraș marcat de neglijență, oferind drept exemplu proiecte de bun simț realizate în urmă cu două decenii de fostul primar, Gheorghe Ciuhandu.

Citește și : George Tuță, acuzat de nereguli grave într-o licitație publică din Sectorul 1. Contract de 132 de milioane de lei pentru firma lui Maricel Păcuraru

„Cu găuri, cu gropi, cu mizerie, cu praf, cu bolovani îngrozitori… pentru că există și pietre frumoase. Pusese Ciuhandu (n.r. fost primar al Timișoarei), și acum îmi amintesc, pe podul care merge spre Modern, dinspre Baba Dochia către Traian, pe dreapta e un parc renovat acum 20 de ani de administrația Ciuhandu, unde sunt niște pietre aduse din Grecia, dacă nu mă înșel, care arată civilizat.”, a mai adăugat Simonis.