Alina Bica a scăpat de executarea pedepsei de 4 ani de puşcărie. Ce daune uriaşe cere fosta şefă a DIICOT

Alina Bica a scăpat de executarea pedepsei de patru ani de puşcărie pentru favorizarea omului de afaceri Ovidiu Tender. Fosta şefă a DIICOT cere despăgubiri de peste un milion de euro de la statul român pentru alte două dosare în care a fost achitată, cel privind presupusa mită de 17.500 de euro pentru a-l scăpa de dosar pe afaceristul Horia Simu şi cel de abuz în serviciu legat de despăgubirile pe care Gheorghe Stelian, zis Stelu ANRP, le-a primit de la Agenția Națională pentru Restituirea Proprietăţilor.
Filip Stan
01 oct. 2024, 08:24
Alina Bica a scăpat de executarea pedepsei de 4 ani de puşcărie. Ce daune uriaşe cere fosta şefă a DIICOT
Alina Bica a scăpat de executarea pedepsei de 4 ani de puşcărie. Ce daune uriaşe cere fosta şefă a DIICOT

Alina Bica a scăpat de executarea pedepsei de 4 ani de pușcărie după Curtea de Apel București a respins ca inadmisibilă contestația la executare formulată de fosta şefă a DIICOT în dosarul favorizării lui Ovidiu Tender, dar instanța a reținut că aceasta și-a executat pedeapsa în Italia, astfel încât nu mai are ce să conteste în România. De fapt, Curtea de Apel din Bari a recunoscut în 2020 condamnarea Alinei Bica la 4 ani de închisoare, conform deciziei pronunțate pe 27 noiembrie 2019 de ICCJ, dar nu în forma cu executare, ci la domiciliu, sub supraveghere.

Citeşte şi: Imagini fabuloase cu Alina Bica în Italia. Fosta şefă „antimafia” vinde pizza în localul partenerului

Alina Bica a depus mai multe contestații pe rolul instanțelor din România, în încercarea de a anula decizia ICCJ, respinse de Tribunalul București și de Curtea de Apel București, motivând că „simpla recunoaștere de către autoritățile italiene a hotărârii de condamnare nu constituie motiv de anulare a mandatului de executare a pedepsei închisorii”, scrie Libertatea.

Citeşte şi: Ovidiu Tender a scăpat de condamnarea de 12 ani de închisoare pentru abuz în serviciu. Motivarea instanţei

Pe de altă parte, fosta șefă a DIICOT a deschis pe rolul Tribunalului București un proces civil, în care cere daune de peste un milion de euro statului român, după ce a mai fosta chitată în alte două dosare, unul în care a fost trimisă în judecată pentru că ar fi luat o șpagă de 17.500 de euro de la Șerban Pop (vicepreședinte ANAF) în scopul de a-i soluționa favorabil dosarul Cuprom în care era vizat afaceristul Horia Simu, iar al doilea, în care a fost acuzată că, pe vremea când era reprezentant al Ministerului Justiției în Comisia pentru acordarea despăgubirilor de la ANRP, ar fi votat despăgubiri supraevaluate cu 62 de milioane de euro către afaceristul Gheorghe Stelian, zis Stelu ANRP.

 

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, Andrei Borza la micul dejun. Alegerea pe care a făcut-o în urmă cu 5 luni
Capital.ro
Livrare pensii, aprilie 2026. Când intră pensiile pe card. În ce dată vor primi pensionarii banii prin poștă
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
A refuzat România și a ajuns să reprezinte o națională de top după ce oficialii FRF i-ar fi cerut bani familiei sale: ”S-a simțit scârbită!”
MediaFlux
Ajutor financiar de 600 de lei de la Primărie pentru carburant sau 50% la abonamentul de transport!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj