Decizie definitivă a ICCJ: Alina Bica, arestată la domiciliu în dosarul despăgubirilor acordate ilegal de ANRP

Înalta Curte a decis ca Alina Bica, fosta şefă a DIICOT, să fie judecată în arest la domiciliu, în dosarul în care este acuzată că a acordat, alături de alte persoane din ANRP, despăgubiri pentru un teren supraevaluat cu peste 62 de milioane de euro. Totuşi, aceasta va rămâne după gratii pentru că pe numele său mai este emis un mandat de arestare. Sentinţa instanţei supreme este definitivă.
Ionela Marcu
20 mart. 2015, 13:10
Decizie definitivă a ICCJ: Alina Bica, arestată la domiciliu în dosarul despăgubirilor acordate ilegal de ANRP

Alina Bica va rămâne în arest preventiv pentru că pe numele ei mai este emis un mandat de arestare, în dosarul în care este judecată pentru că a luat mită un teren, în schimbul intervenţiilor pentru despăgubirile acordate lui Gheorghe Stelian, pentru că l-ar fi ajutat pe Ovidiu Tender în dosarul în care este judecat şi pentru abuz în serviciu în cazul lui Videanu.

Citeşte şi: Avocata Alinei Bica, Laura Voicu, REŢINUTĂ de DNA VIDEO

În dosarul în care s-a dispus arestarea sa la domiciliu, Alina Bica a fost trimisă în judecată, în 15 decembrie 2014, pentru că, în calitate de reprezentant al Ministerului Justiţiei în comisia ANRP, împreună cu membri ai Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor, i-a aprobat omului de afaceri Gheorghe Stelian, în 2011, despăgubiri pentru un teren de 13 hectare supraevaluat cu peste 62 de milioane de euro.

În acelaşi dosar sunt judecaţi pentru abuz în serviciu Crinuţa Dumitrean, fosta şefă a Comisiei Centrale de Despăgubiri, Sergiu Ionuţ Diacomatu, deputatul Cătălin Florin Teodorescu, Remus Virgil Baciu, Lăcrămioara Alexandru, Oana Vasilescu şi Dragoş George Bogdan. Evaluatorul Emil Nuţiu şi omul de afaceri Gheorghe Stelian sunt acuzaţi de complicitate la abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave. Aceştia se află în arest la domiciliu.

Citeşte şi: ALINA BICA i-a scris din AREST jurnalistului Victor Ciutacu. Ce mesaj a transmis fosta şefă DIICOT

Alina Bica se află în arest din 22 noiembrie 2014.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș face praf transferurile din SuperLiga, inclusiv de la FCSB: „Cum naiba vrei să reușești în Europa cu jucători din Serie C?”
Capital.ro
Șoferii pot fi sancționați la un control în trafic. Cele 3 obiecte care trebuie să se afle obligatoriu în mașină
Playtech.ro
De ce costă atât de mult doborârea unei drone. Nota de plată uriaşă pentru protejarea spațiului aerian al României
Adevarul
Cât costă cinci zile la mare în vârf de sezon. Hotelurile cu servicii all inclusive se mențin în preferințele românilor
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
Horoscop 28 iulie: Ziua în care alegerile mici pot schimba direcția unei întregi săptămâni
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România