Alina Gorghiu: Senatul are nevoie de o nouă conducere. Aşteptăm demisia lui Tăriceanu din funcţie

Copreşedintele PNL Alina Gorghiu adeclarat, miercuri, că liberalii aşteaptă demisia lui Călin Popescu Tăriceanu de la şefia Senatului, în urma deciziei Curţii Constituţionale, privind neconstituţionalitatea hotărârii Senatului în cazul Dan Şova.
Ionela Marcu
06 mai 2015, 10:59
Alina Gorghiu: Senatul are nevoie de o nouă conducere. Aşteptăm demisia lui Tăriceanu din funcţie

Curtea Constituţională a stabilit, miercuri, în urma analizării sesizării PNL, că hotărârea Senatului în cazul solicitării DNA de încuvinţare a reţinerii şi arestării lui Dan Şova este neconstituţională.

În urma deciziei Curţii Constituţionale, PNL consideră că un pas absolut necesar pentru recredibilizarea Senatului României este o nouă conducere. Domnul Călin Popescu Tăriceanu a compromis suficient imaginea Senatului. Singurul gest util pe care îl aşteptăm de la domnia sa este demisia din funcţie”, consideră Alina Gorghiu.

CITEŞTE ŞI CCR: Hotărârea în cazul DAN ŞOVA este NECONSTITUŢIONALĂ. PNL cere reluarea VOTULUI privind arestarea

Aceasta a precizat, într-un comunicat de presă, că românii pot constata, încă o dată, că „PSD nu ştie să-şi exercite puterea decât prin abuzuri”.

„PSD şi Călin Popescu Tăriceanu au suspendat Constituţia pentru senatorul Şova, de o lună şi jumătate. Frontul anti-justiţie PSD -Tăriceanu a apelat la tot felul de trucuri pentru ca domnul Şova să rămână un super-cetăţean. Interpretarea dată votului din Senat de această coaliţie a fost una neconstituţională. A refuzat să oficializeze votul din Senat printr-o hotărâre, care putea fi atacată la CCR. A modificat în grabă Regulamentul Senatului şi Statutul deputaţilor şi Senatorilor, pentru a lăsa fără obiect contestaţia liberalilor la Curtea Constituţională. Somaţi de Curtea Constituţională şi de Consiliul Superior al Magistraturii, au adoptat, într-un final, o hotărâre neconstituţională, care neagă evidenţa: Senatul a votat pentru aprobarea cererilor DNA în cazul Şova, nu pentru respingerea lor”, se mai precizează în comunicatul PNL.

Copreşedintele PNL menţionează că „a trecut o lună şi jumătate în care PSD şi Tăriceanu s-au jucat de-a v-aţi ascunselea cu Constituţia”.

„Decizia CCR trebuie pusă în aplicare de urgenţă, chiar dacă respectarea normelor nu e deloc un lucru uşor pentru PSD. Cazul Şova reprezintă un abuz în plus de contabilizat în bilanţul premierului şi al PSD. Este încă o dovadă că PSD nu vrea să se îndrepte, oricâte lecţii i-ar da electoratul”, mai transmite Alina Gorghiu.

Curtea Constituţională a stabilit, miercuri, în urma analizării sesizării PNL, că hotărârea Senatului în cazul solicitării DNA de încuvinţare a reţinerii şi arestării lui Dan Şova este neconstituţională. Decizia judecătorilor constituţionali este definitivă şi general obligatorie.

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, miercuri, că decizia CCR referitoare la hotărârea Senatului privind cererea DNA în cazul lui Dan Şova va fi pusă în aplicare, dar trebuie să se aştepte publicarea motivării în Monitorul Oficial.

PNL a sesizat, în 23 aprilie, Curtea Constituţională, arătând că „Senatul trebuia să-şi asume decizia prin care încuviinţează ori nu reţinerea şi arestarea preventivă a senatorului în cauză”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cum a ajuns Filipe Coelho antrenor la Universitatea Craiova! Dezvăluiri în premieră: “A venit în România cu un simplu rucsac! Nu știa cât de mare e Craiova. Când s-a trezit, era deja implicat”
Capital.ro
RO e-Factura 2026. Cine este obligat să emită facturi electronice de la 1 iunie? Contribuabilii care sunt exceptați
Playtech.ro
Orașul european superb care oferă bani celor care renunță la autoturism. Şoferii primesc peste 1.200 de euro
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi