Ambasadorul Ankarei la Bucureşti: Românii nu au niciun motiv de îngrijorare faţă de situaţia din Turcia

Declararea stării de urgență nu afectează cu nimic viața de zi cu zi a cetățenilor turci sau a celor străini, iar turiștii români nu au niciun motiv de îngrijorare în ceea ce privește situația actuală din Turcia, a afirmat ambasadorul Republicii Turcia la București, Osman Koray Ertaș, în cadrul unei întâlniri informale cu reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Externe, Agenției Naționale pentru Turism, Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România și ai mai multor agenții de turism din România.
Filip Stan
28 iul. 2016, 06:49
Ambasadorul Ankarei la Bucureşti: Românii nu au niciun motiv de îngrijorare faţă de situaţia din Turcia

Declararea stării de urgență nu afectează cu nimic viața de zi cu zi a cetățenilor turci sau a celor străini, iar turiștii români nu au niciun motiv de îngrijorare în ceea ce privește situația actuală din Turcia, a afirmat ambasadorul Republicii Turcia la București, Osman Koray Ertaș, în cadrul unei întâlniri informale cu reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Externe, Agenției Naționale pentru Turism, Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România și ai mai multor agenții de turism din România.

„Îi încurajăm pe prietenii noștri români să continue să-și petreacă vacanțele în frumoasele stațiuni turcești, unde vor primi servicii excelente la prețuri deosebit de rezonabile. Declararea stării de urgență nu afectează cu nimic viața de zi cu zi a cetățenilor turci sau a celor străini, inclusiv turiștii români aflați Turcia. În prezent, o multitudine de turiști se bucură de sejururi în Antalya și în regiunile de pe coasta Mării Egee. În plus, măsurile adoptate în cadrul stării de urgență, la fel cum au fost adoptate și în alte țări europene, înseamnă mai multă siguranță pentru cetățeni”, a spus oficialul, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Turcia: Doi soldaţi ucişi într-un atac cu bombă în sud-estul kurd al ţării

Potrivit unui comunicat de presă al Ambasadei Turciei la București, în cadrul discuțiilor, ambasadorul a reconfirmat atenția specială pe care autoritățile turce o acordă turiștilor străini, inclusiv celor români, aflați în această perioadă în zonele turistice, iar românii nu au niciun motiv de îngrijorare în ceea ce privește situația actuală din acea țară. „Sute de zboruri charter aterizează zilnic pe aeroporturile din Antalya și Bodrum, iar pe 23 iulie în Antalya a fost atins un număr record de 242 de zboruri pe zi. Importante instituții internaționale de turism, cum sunt World Tourism Organization, TUI sau Thomas Cook, continuă să promoveze Turcia ca o destinație turistică atractivă, iar în 2017 Guvernul turc va lua măsuri suplimentare de promovare a acestui sector”, a adăugat ambasadorul Turciei.

Conform datelor oficiale, anual, aproximativ 500.000 de români aleg să viziteze Turcia pentru a-și petrece vacanțele în această țară.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Cele două nume de pe lista Rapidului! Când decide Dan Șucu noul antrenor din Giulești. Exclusiv
Capital.ro
UE pregătește reguli noi la ITP și controalele tehnice în trafic: Aceste măsuri sunt importante pentru România
Playtech.ro
Alocația pentru copii 2026. Ce valoare are, cine beneficiază și când pot fi suspendate plățile
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a cerut ”rezolvarea” lui Ilie Bolojan și a fost criticat dur: ”Dacă te bagi în cocină, te mănâncă porcii”
MediaFlux
Când se spală după Înălțare. Toate gospodinele trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi