Ambasadorul României în Marea Britanie a devenit OM LIBER al LONDREI

Ambasadorul României în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, Dr Ion Jinga, a fost primit miercuri ca membru al 'The Guild of Freemen of the City of London', în cadrul unei ceremonii desfăşurate la Tallow Chandlers' Hall din City-ul londonez, potrivit paginii online a Ambasadei României la Londra.
Iulian Tudor
25 sept. 2014, 12:24
Ambasadorul României în Marea Britanie a devenit OM LIBER al LONDREI

Ceremonia a avut loc cu ocazia reuniunii Curţii Consiliului din City (Court of Common Council of the City of London) şi a fost prezidată de Dr. John Smail, Maestrul Ghildei (Master of the Guild). Între cei prezenţi s-au aflat Sir Gavyn Arthur, cel de-al 675-lea Lord Primar şi Sir David Wootton, cel de-al 684-lea Lord Primar al City of London.

Ambasadorul României a participat la ritualul tradiţional al ‘Cupei cu vin’ (‘The Loving Cup’), care semnifică relaţia de încredere şi prietenie existentă între membrii Ghildei, după care a primit certificatul de membru (Warrant of Membership) şi a semnat în registrul membrilor (The Long Roll of Membership).

Pot fi membri ai Ghildei doar cei care au primit titlul de ‘Freeman of the City of London’ (Om liber al Londrei), iar propunerea de admitere trebuie susţinută de către doi membri. Ion Jinga a primit distincţia ‘Om liber al Londrei’ la 13 iunie 2014, iar propunerea de a fi primit în Ghildă a fost facută de Dr. John Smail, actualul Master şi de Don Lunn, Past Master al Ghildei.

Citeşte şi Ambasadorul britanic: Sunt sigur că vom menţine o relaţie foarte bună, indiferent de rezultatul alegerilor

‘The Loving Cup’ îşi are originea într-o veche tradiţie celtă şi constă în trecerea, din mână în mână, a unei cupe de argint plină cu vin, conform unor reguli cu semnificaţie istorică. Primul care bea din cupă este conducătorul Ghildei – The Master of the Guild. Cupa este apoi oferită, cu ambele mâini, vecinului din stânga, care o primeşte tot cu ambele mâini. În timp ce o persoană bea din cupă, vecinii săi din dreapta şi stânga îi asigură protecţie împotriva unui atac prin trădare, în amintirea asasinării, la 18 martie 978, la Castelul Corfe din Dorset, Anglia, a regelui Edward ‘Martirul’, din ordinul mamei sale vitrege, regina Elfrida, în timp ce bea din cupa cu vin oferită de aceasta.

Între România şi The Guild of Freemen of the City of London există câteva conexiuni istorice. Astfel, în anul 1938, Regele Carol al II-lea şi Principele Moştenitor Mihai au fost oaspeţi ai Ghildei, cu ocazia vizitei oficiale a acestora în Marea Britanie. În anul 2011, la Guildhall, Regele Mihai a primit distincţia ‘Freeman of the City of London’, cu prilejul împlinirii vârstei de 90 de ani, iar o delegaţie a The Guild of Freemen of the City of London a fost primită la Palatul Elisabeta.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Monica Roșu. Cu ce a ajuns să se ocupe fosta mare gimnastă la 20 de ani de la retragere
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu a provocat un scandal-monstru între Mitică Dragomir și Ion Crăciunescu: ”Nenorocitule! Te-am făcut arbitru, sunt nașul tău”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend