Amendă de 30.000 de lei pentru o activitate din curte. Mulți români nu știu că e ilegal

Mulți dintre românii care stau la casă fac o activitate care nu este permisă, din punct de vedere legal. Gestul poate fi sancționat cu până la 30.000 de lei
Filip Stan
27 iul. 2024, 11:13
Amendă de 30.000 de lei pentru o activitate din curte. Mulți români nu știu că e ilegal

Românii care stau la casă sunt obișnuiți să facă diverse activități și treburi gospodărești, dar unele dintre ele nu sunt legate și pot fi amendate aspru de oamenii legii. Cei care nu respectă legea pot fi sancționați chiar și cu 30.000 de lei.

Amendă de 30.000 de lei pentru o activitate din curte. Puțini români știu că e ilegal

Cei care locuiesc la casă și au diverși pomi în curte, sunt nevoiți să strângă frunzele separat. Arderea acestora este interzisă, dar puțini știu acest lucru. Românii care încalcă legea pot fi sancționați cu sume extrem de mari.

Gospodăriile trebuie să separe fracția de compost organic, care este depozitată separat, ca gunoi. Curățenia de primăvară pe care românii o fac în curte trebuie făcută pe baza anumitor reguli.

Legea compostului interzice arderea frunzelor uscate în curte, iar cei care nu țin cont de asta, se pot alege cu o amendă de până la 30.000 de lei.

Mai mult, nu doar frunzele sunt interzise la a fi puse pe foc, ci și vreascurile sau alte resturi vegetale. În cazul în care nu se respectă obligația de a colecta selectiv frunzele și resturile vegetale, se primește amendă, iar suma minimă este de 400 de lei, pe când cea maximă ajunge la 800 de lei. În cazul persoanelor juridice, suma crește, iar sancțiunea este cuprinsă între 10.000 și 20.000 de lei. Totodată, pentru autoritățile responsabile, amenzile se încadrează între 5.000 și 15.000 de lei, iar pentru nerespectarea normelor tehnice, contravențiile urcă până la 30.000 de lei.

Citește și: Și cu amendă, și fără amendă, „semințele același gust are”. Ce sancțiuni riscă românii care scuipă cojile pe jos: „Soluțiile sunt educație și legi aspre”

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor sunt făcute de personalul împuternicit, din cadrul Gărzii Naționale de Mediu. De asemenea, amenzile se aplică și pentru focurile aprinse pe proprietăți private, dar și pentru cele aflate pe domeniul public. O situație de acest gen a avut loc cu un an în urmă, unde mai mulți fermieri din județul Gorj au primit amenzi usturătoare, în valoare de 10.000 de lei.

Citește și: Amenda uriașă cu care te alegi dacă faci asta! Care este floarea pe care nu trebuie să o rupi niciodată dacă vrei să îți păstrezi banii în cont

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răsturnare de situație: Alex Băluță refuză Poli Timișoara și semnează cu o contracandidată la promovare! Update Exclusiv
Capital.ro
Gheorghe Dincă nu se oprește. Criminalul din Caracal face o nouă mutare în instanță. Cum ar putea ieși din închisoare
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu banii tăi dacă îi ții la bancă în 2026. Explicația fenomenului financiar care afectează milioane de români
Adevarul
Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Horoscop 22 iunie. Ziua în care se încheie mai multe capitole importante pentru nativi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?