Ameninţare teroristă fără precedent. Liderul Al Qaida a făcut anunţul miercuri seară

Liderul Al Qaida, Ayman Al Zawahiri, a îndemnat la noi atacuri împotriva Israelului şi a aliaţilor săi din întreaga lume, într-o înregistrare difuzată cu prilejul împlinirii a 18 ani de la atentatele teroriste de la 11 septembrie din SUA, transmite dpa, potrivit Agerpres.
Filip Stan
11 sept. 2019, 20:25
Ameninţare teroristă fără precedent. Liderul Al Qaida a făcut anunţul miercuri seară

Fraţii mei mujahedini din Palestina şi din restul naţiunii musulmane! Interesele Israelului şi ale aliaţilor lor americani, britanici, francezi, ruşi şi europeni sunt răspândite peste tot în lume”, spune Zawahiri în înregistrarea video difuzată miercuri de „agenţia” media a Al Qaida, As Sahab.

Acesta adaugă că Israelul şi aliaţii săi „sufocă jihadul” în teritoriile palestiniene. „Aşa încât, aşa cum ei conspiră şi îşi unesc forţele pretutindeni împotriva noastră, noi trebuie să-i vânăm peste tot, la latitudinea noastră. Fiţi inventivi şi creativi în metodele voastre”, propune Zawahiri.

Medicul egiptean devenit liderul Al Qaida în 2011, după asasinarea lui Osama Ben Laden de forţele speciale ale SUA în Pakistan, s-ar ascunde în momentul de faţă tot în această ţară, în zone tribale din apropiere de graniţa cu Afganistanul.

El evocă în înregistrare şi atentatele de acum 18 ani din SUA, soldate cu aproape 3000 de morţi.

„Aş vrea să-i întreb dacă, având în vedere că ei consideră că am omorât oameni nevinovaţi la World Trade Center – ceea ce oricum este o prezumţie falsă -, cei ucişi la Pentagon au fost la fel de nevinovaţi?” – comentează liderul Al Qaida.

Acesta îi îndeamnă în fine pe jihadişti să atace forţele occidentale peste tot în lume, în principal în lumea musulmană. „Atacaţi-i ca represalii pentru crimele lor din Palestina şi pentru sprijinul lor pentru Israel”, adaugă Zawahiri.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cum putea ajunge Mircea Lucescu manager general la Universitatea Craiova! Discuţiile purtate cu Mihai Rotaru, dezvăluite de Horia Ivanovici
Capital.ro
Se dau lunar 3.168 de lei de la stat pentru tineri. Nicușor Dan a semnat decretul. Românii care vor beneficia
Playtech.ro
Alocațiile și indemnizațiile sociale se plătesc mai devreme în aprilie. Când intră banii
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
PAPARAZZI Mobilizare de grad 0 în familia Lucescu! Răzvan și fiul său, Matei, misiune contracronometru pentru hainele de înmormântare ale marelui Il Luce FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj