Ameninţările avocatului lui Bogdan Peşchir (BogPR): „Departamentul de Justiţie al Statelor Unite a luat deja legătura cu noi, iar lucrurile vor merge într-o altă direcţie. Cine nu vrea să înţeleagă, va plăti cu vârf şi îndesat”

Cazul influencerului Bogdan Peșchir, cunoscut ca BogPr, ia amploare la nivel internațional, potrivit avocatului său. Adrian Sârbu, apărătorul lui Peșchir, a declarat că Departamentul de Justiție al Statelor Unite a contactat echipa sa pentru clarificări legate de acest dosar.
Filip Stan
02 apr. 2025, 14:32
Ameninţările avocatului lui Bogdan Peşchir (BogPR):

„Departamentul de Justiție al Statelor Unite a luat deja legătura cu noi, iar lucrurile vor merge într-o altă direcție. Cine nu vrea să arate că a înțeles despre ce este vorba, mai devreme sau mai târziu va plăti cu vârf și îndesat. Da, au luat legătura cu noi, cu persoane din jurul lui Bogdan, și au zis că așteaptă un punct de vedere. Inclusiv domnul Hartmann a spus că se așteaptă un memorandum din partea noastră, deoarece americanii încă nu înțeleg cum se pot produce asemenea abuzuri”, a afirmat avocatul  lui Peşchir la ieșirea de la Tribunalul București.

Acesta a criticat dur justiția română, considerând că procesul clientului său este o „execuție publică”, fără probe solide.

„Mai lipsea doar ca Bogdan să fie dezbrăcat în public și să i se dea foc, și tabloul era complet”, a adăugat Sârbu, sugerând că ancheta este motivată politic.

Sârbu a contestat probele aduse împotriva lui Peșchir, subliniind că acestea nu ar demonstra o culpabilitate reală.

„Nu i se poate imputa nimic. Are aproximativ 10.000 de mesaje, dar asta nu înseamnă că a avut intenții ilegale. La începutul percheziției, am întrebat: «Există vreo probă pe care să i-o imputați clientului meu?» Răspunsul a fost «nu». Și atunci de ce continuă acest circ mediatic?”, a întrebat retoric avocatul.

Citeşte şi: Stenograme din dosarul lui Bogdan Peșchir (Bogpr). Cum a împărțit influencerul 1 mil. de dolari tiktokerilor care l-au susținut pe Călin Georgescu

Tatăl lui Peșchir, Petre Peșchir, a intervenit și el în apărarea fiului său, contestând speculațiile privind presupusa sa legătură cu fostul candidat la prezidențiale, Călin Georgescu.

„Bogdan e un om liniștit, e complet invers decât vor să îl arate acum. I-au scăpat pe alții și l-au băgat pe el în față ca să deturneze atenția opiniei publice (…). Asta e cea mai teribilă glumă? De unde să-l cunoască Bogdan pe Călin Georgescu?! E ca și cum aș zice că eu îl cunosc, l-am văzut online. Nu a avut nicio tangență directă sau indirectă. Lui i-a plăcut de el, ca și mulți oameni care îl simpatizează. E o crimă asta?”, a spus acesta într-o intervenție televizată la Realitatea PLUS.

Tribunalul decide soarta lui Peșchir

Astăzi, Tribunalul București urmează să decidă dacă Bogdan Peșchir va rămâne în arest preventiv sau dacă va fi eliberat sub control judiciar. Avocații săi susțin că reținerea acestuia este un abuz și că nu există dovezi care să justifice menținerea lui după gratii.

Pe de altă parte, anchetatorii afirmă că influencerul trebuie să rămână în arest pentru a nu se sustrage urmăririi penale. De asemenea, autoritățile susțin că activitatea sa online ridică semne de întrebare și că el ar putea influența martorii în acest caz.

Conform datelor din anchetă, Bogdan Peșchir ar fi cheltuit aproximativ un milion de euro pentru a sprijini campania electorală a lui Călin Georgescu. Acesta ar fi plătit diverse sume utilizatorilor TikTok pentru a-l promova pe politician în mediul online.

Între timp, procurorii continuă audierile în dosarul manipulării alegătorilor. Mai multe persoane, inclusiv influenceri și vedete, sunt investigate pentru că ar fi primit bani pentru a sprijini candidatura lui Georgescu.

Citeşte şi: Susținătorii lui Călin Georgescu nu îl vor pe Simion la Cotroceni: „Singura variantă este reluarea turului 2 de unde a rămas”

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Ion Iliescu a păcălit întreaga Românie. Adevărul despre Revoluția din 1989: A fost nevoie să fie inventat un dușman
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Alertă națională! Cazuri periculoase de gripă severă
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend