AMENZI USTURĂTOARE pentru hrănirea animalelor pe stradă

Consiliul local din orașul spaniol Sa Pobla de pe insula Mallorca a aprobat în unanimitate un amendament la Ordonanța bunei guvernări potrivit căruia persoanele care vor hrăni animale pe stradă vor putea fi sancționate cu amendă de până la 3.000 de euro.
Iulian Tudor
10 oct. 2016, 12:34
AMENZI USTURĂTOARE pentru hrănirea animalelor pe stradă

După cum publica recent ziarul local „Última Hora”, principalul obiectiv al acestui amendament este de a elimina punctele murdare de pe străzi și de a răspunde plângerilor localnicilor apărute în ultimele luni. Sancțiunile care se vor putea impune vor oscila între 60 și 3.000 de euro. Cea mai mare amendă se va aplica doar în cazuri de recidivă. Prin această modificare se stabilește o distincție între greșelile mici, cele grave și cele foarte grave.

Articolul încorporat în Ordonanța bunei guvernări menționează că este interzis să se dea alimente animalelor pe stradă și în spații publice, precum și pe ferestre, terase, balcoane adiacente drumului public și în apropierea locurilor aglomerate, cu excepția locurilor indicate de Primărie, unde, din motive sanitare și de igienă, se va acționa pentru a nu rămâne resturi de mâncare.

În același articol se menționează că este interzis să se dea alimente pisicilor, porumbeilor și pescărușilor. De asemenea, este interzis să se lase animalele să bea apă direct din fântâni sau bazine publice.

După aprobarea acestui amendament, consiliul local examinează posibilitatea de a stabili zone în care să se poată da mâncare pisicilor de pe stradă.

Citeşte şi Ce amendă iei de la Poliţia Rutieră dacă transporţi pe scaunul din faţă o pungă cu peşti de acvariu

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Doliu la Rapid. A murit fratele lui Costel Gâlcă
Capital.ro
Noul plan al lui Călin Georgescu. Ar vrea să preia AUR de la George Simion. Cum își va schimba discursul
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Familia lui Mihai, tânărul de 20 de ani care a murit în Franța, apel disperat pentru repatrierea trupul său. Mesajul postat de mătușa tânărului
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Schimbări majore privind Schengen! Măsura intră în vigoare în România din octombrie
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă