Ana Birchall a răbufnit după anularea turului 1 al alegerilor prezidențiale: „Primul tur nu trebuia validat, era evident că a fost viciat”

Ana Birchall, candidat independent la alegerile prezidențiale, este de părere că turul 1 al alegerilor nu ar fi trebuit validat de către CCR de la bun început, fiind evident că "a fost viciat".
Irina Dumitrescu
06 dec. 2024, 16:43
Ana Birchall a răbufnit după anularea turului 1 al alegerilor prezidențiale:

Ana Birchall, fost ministru al Justiției, afirmă, într-o postare pe Facebook, că primul tur al alegerilor prezidențiale nu ar fi trebuit validat de CCR din motive precum sondaje de opinie manipulate sau lipsa dezbaterilor corecte cu toți candidații.

Aşa cum am tot spus, primul tur nu trebuia validat pentru că era evident că primul tur a fost viciat inclusiv prin manipulările sondajelor de opinie sau a părţii cumpărate din mass-media care nu au organizat dezbateri corecte cu toţi candidaţii, care au boicotat candidatura mea, de exemplu, refuzând dreptul românilor de a şti care sunt candidaţii, care le este adevăratul CV, fapte„, a scris Birchall pe Facebook.


Fostul ministru al Justiției ridică, de asemenea, problema validării alegerilor parlamengtare, în contextul în care cele prezidențiale au fost anulate.

Citeste si Diana Șoșoacă, după ce CCR a anulat turul 1 al alegerilor prezidențiale: „S-a ales praful și pulberea de aceste alegeri după ce m-ați exclus de pe lista candidaților. Dumnezeu nu doarme!”

Cu adevărat trăim zile interesante, istorice: Curtea Constituțională tocmai a decis anularea primului tur al alegerilor prezidențiale. Conform Curții, tot procesul electoral se va relua în integralitate. De ce vine această decizie atât de târziu? Ce s-a întâmplat de ieri până azi? Care este motivarea CCR? Motivarea CCR este esențială pentru a lămuri aceste aspecte critice. Ce se întâmplă cu recentele alegeri Parlamentare?

Așa cum am tot spus, primul tur nu trebuia validat pentru că era evident că primul tur a fost viciat inclusiv prin manipulările sondajelor de opinie sau a părții cumpărate din mass media care nu a organizat dezbateri corecte cu TOȚI candidații, care au boicotat candidatura mea de exemplu refuzând dreptul românilor de a ști care sunt candidații, care le este adevăratul CV, care le sunt adevăratele fapte nu masca de marketing politic plătit din bani publici etc etc.

Citeste si Gigi Becali, reacţie incredibilă după anularea alegerilor de către CCR: „Gata, nu mai vorbesc, mi-e frică! Acum mi-au demonstrat ce putere au”

Cred că în acest moment este important, este critic, să ne păstrăm calmul și să analizăm corect, pe fapte, exclusiv din punctul de vedere al interesului național. Orice incitare la violență trebuie condamnată ferm!”, a scris Ana Birchall pe Facebook.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari te obligă să plătești apa, deși apartamentul este gol. Gelu Pușcaș: Nu e eroare, nu e abuz
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Bani pentru pensionari retroactiv. Legea care vrea să facă dreptate unei categorii de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet