Ana Birchall: Mi-am exprimat nemulţumirea faţă de Felix Bănilă

Ana Birchall, ministrul Justiţiei, s-a întâlnit marţi cu Felix Bănilă, şeful DIICOT şi i-a transmis că e nemulţumită că nu au fost adoptate măsurile de combatere a criminalităţii pe care le-a cerut în urmă cu două luni şi de modul în care s-a desfăşurat intervenţia care a avut loc vineri, la casa familiei Luizei Melencu.
Iulian Tudor
02 oct. 2019, 08:07
Ana Birchall: Mi-am exprimat nemulţumirea faţă de Felix Bănilă

”Confirm că mi-am exprimat nemulţumirea faţă de faptul că de două luni am cerut măsuri ferme pentru combaterea criminalităţii”, a declarat Ana Birchall despre discuţia avută marţi cu Felix Bănilă.

O altă nemulţumire a ministrului este modul cum desfăşăşoară intervenţia la casa familiei Melencu, unde numeroşi jandarmi au fost trimişi pentru a o lua pe mama Luizei Melencu în vederea prelevării probelor biologice pentru un nou test ADN.

”Mi-am exprimat profunda nemultumire – am avut şi vineri o discuţie telefonică – pentru că că eu nu consider deloc acceptabil modul în care s-a acţionat vineri la domiciliul familiei Melencu”, a precizat Ana Birchall. Ea spune că e important să se respecte legea, dar trebuie manifestat şi respect faţă de suferiţa familiei, a cărei fiică a dispărut în urmă cu aproape şase luni.

”Aceşti oameni nu vor decât să fie ascultaţi şi să se afle adevărul”, a precizat ministrul Justiţiei.

Felix Bănilă s-a răzgândit după ce a vrut iniţial să intre în concediu începând de azi. Asta, după ce preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut demisia. Bănilă ar putea să decidă astăzi dacă pleacă din fruntea instituţiei, potrivit România TV. Asta în condiţiile în care ministrul Justiţiei este hotărât să ceară revocarea procurorului şef al DIICOT. 

Citeşte şi: Felix Bănilă ar putea să decidă astăzi dacă pleacă din fruntea DIICOT

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„N-a fost nicio șmecherie!” Andrei Nicolescu spune tot adevărul despre faza care a dus la eliminarea lui Pancu
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat