Ana Maria Bărbosu a depus şi ea contestaţie la TAS. Gimnasta cere reviziuirea notei de la dificultate

Ana Maria Bărbosu, una dintre gimnastele de top ale României, a decis să conteste rezultatul obținut în finala la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, depunând un memoriu la Tribunalul de Arbitraj Sportiv. Decizia vine după ce, în urma unei contestații acceptate de arbitri, a pierdut poziția pe podium în favoarea gimnastei americane Jordan Chiles.
Filip Stan
08 aug. 2024, 14:54
Ana Maria Bărbosu a depus şi ea contestaţie la TAS. Gimnasta cere reviziuirea notei de la dificultate
Ana Maria Bărbosu a depus şi ea contestaţie la TAS. Gimnasta cere reviziuirea notei de la dificultate

Ana Maria Bărbosu a depus şi ea contestaţie la TAS. După încheierea exercițiilor din finala la sol, Ana Maria Bărbosu ocupa locul 3, însă la scurt timp după afișarea clasamentului, arbitrii au acceptat o contestație depusă de echipa americancei Jordan Chiles. Nota acesteia a fost ajustată, iar gimnasta a urcat pe ultima treaptă a podiumului, detronând-o pe româncă.

Această situație a generat o reacție puternică și din partea Sabrinei Voinea, care și-a exprimat nemulțumirea față de nota primită la dificultate și penalizarea de 0,1 puncte. Dacă această penalizare nu ar fi fost aplicată, românca ar fi obținut prima sa medalie olimpică. Echipa Sabrinei Voinea, inclusiv mama și antrenoarea ei, Camelia Voinea, a depus deja un memoriu la TAS, contestând această decizie.

Citeşte şi: Când va primi Sabrina Voinea verdictul de la TAS. Avocat român de la Lausanne: „Există două scenarii”

Acum s-a aflat că şi Ana Maria Bărbosu a depus la rândul ei o contestație la TAS, vizând nota primită la dificultate.

Cristian Jura, președintele Tribunalului Român de Arbitraj Sportiv și arbitru la TAS, a confirmat că există două contestații depuse: una referitoare la nota Anei Maria Bărbosu și alta legată de penalizarea Sabrinei Voinea.

„Să știți că sunt două contestații depuse. Una pe nota de la dificultate a Anei Mariei Bărbosu și a doua pe povestea cu călcâiul Sabrinei Voinea. Eu cred că a doua, cel puțin, va fi destul de clară. Probatoriul este foarte bine întemeiat. Bazat pe filmări, pe fotografii, chestii care sunt greu de combătut”, a afirmat Cristian Jura, conform Golazo.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Kylian Mbappe, prima reacție despre „scandalul” cu stafful medical al lui Real Madrid! Ce a spus francezul despre greșirea diagnosticului. Update
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre banii românilor. Cum sunt folosiți, de fapt: Nu-ți trebuie armată ca să distrugi o țară
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj