Ana Maria Brânză a divorțat după 9 ani de căsnicie. Primele declarații: „Sunt bine și viața merge mai departe”

Câștigătoare a 3 medalii olimpice, 7 mondiale și 13 europene, Ana Maria Brânză ocupă în prezent funcția de consilier al președintelui COSR, Mihai Covaliu. Fosta sportivă și-a anunțat retragerea din activitate la finalul anului 2021, după mai bine de 20 de ani cu performanţe imense obţinute în sala de scrimă.
Anca Toma
26 dec. 2025, 13:07
Ana Maria Brânză a divorțat după 9 ani de căsnicie. Primele declarații:
Ana Maria Brânză a divorțat după 9 ani

Ana Maria Brânză a fost căsătorită timp de 9 ani, din 2015 până în 2024, cu Pavel Popescu, fost poloist, actual antrenor la CSA Steaua. Cei doi au divorțat la începutul anului trecut, când au apărut zvonuri despre o posibilă infidelitate a bărbatului.

Citește și: Ana Maria Brânză și-a făcut bagajele și a plecat de acasă! Campioana nu a vrut să închidă ochii și să meargă mai departe

Ana Maria Brânză a divorțat după 9 ani

Întrebată dacă a fost marcată de divorț, fosta sportivă nu a intrat în detalii și a spus doar că a trecut peste acel episod neplăcut din viața sa. ”Ce să vorbesc despre acest subiect… Tot ce pot să spun este că sunt echilibrată, sunt bine și viața merge mai departe, întotdeauna! Întotdeauna povestea merge mai departe, nu este ceva ce ne definește, din punctul meu de vedere”, a declarat Ana Maria Brânză, potrivit iamsport.ro.

La patru ani de la retragere, fosta mare campioană la scrimă a povestit cum a întâmpinat „noua viață”. „A fost o perioadă dificilă, tranziția aceasta este, cred, una dintre cele mai consumatoare experiențe pentru orice sportiv. Indiferent de nivelul la care ai performanță, în momentul în care te retragi, îți pierzi reperele. Este un moment delicat, în care ai nevoie de sprijin, dar mai ales de timp ca să înțelegi cine ești dincolo de sală, de teren, de competiție„, a transmis campioana.