ANAF mai face o încercare de recuperare a prejudiciului produs de Elena Udrea și Dorin Cocoș. Fiscul scoate la vânzare jumătate din Euro Hotels Grivița, pentru 17 milioane de lei

ANAF a scos la vânzare jumătate din Euro Hotels Griviţa, hotel aflat în apropierea Gării de Nord, preţul fiind de 16,85 milioane de lei (inclusiv TVA). Astfel, Fiscul vinde o cotă de un sfert din hotel aparţinând Elenei Udrea, cu 8,42 milioane lei (preţ ce include TVA) şi încă o cotă de un sfert din hotel, la acelaşi preţ, dar aparţinând lui Dorin Cocoş.
Mircea Filipescu
06 iun. 2024, 09:56
ANAF mai face o încercare de recuperare a prejudiciului produs de Elena Udrea și Dorin Cocoș. Fiscul scoate la vânzare jumătate din Euro Hotels Grivița, pentru 17 milioane de lei

Elena Udrea şi Dorin Cocoş au fost căsătoriţi şi au divorţat în 2013. Vânzarea bunurilor are loc în cadrul unor dosare investigate de DNA, fiind grevate de mai multe acte şi ordonanţe emise de Curtea de Apel Bucureşti, Tribunalul Bucureşti, Parchetul de pe lângă ICCJ DNA, ANAF şi DGITL Sector 1.

Fiscul a scos până acum la licitaţie mai multe bunuri, în special terenuri, aparţinând Elenei Udrea.

Euro Hotel Griviţa a fost construit în 1905 şi redeschis în 2014 după o renovare completă.

Citește și: Cât costă o noapte de cazare în stațiunea Elenei Udrea în sezonul estival

Hotelul se află la mică distanţă de Gara de Nord.

De asemenea, ANAF vinde şi alte proprietăţi ale lui Dorin Cocoş, anunţă Profit.ro.

Licitaţiile au loc pe 3 iulie.

Citește și: Salariul minim, majorat la 3.700 de lei. Decizii importante în şedinţa de Guvern

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu divorțul dintre Ioana și Ilie Năstase. Cei doi au întrerupt legătura complet: ”Nu știu nimic de el”
Capital.ro
Rolul real jucat de Călin Georgescu. Vin dezvăluirile la un an după anularea alegerilor: Va rămâne în istorie!
Playtech.ro
Data la care pensionarii vor scăpa de contribuția CASS. Cei cu pensii peste 3.000 lei mai au de așteptat
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
Rumoare! O nouă cererea aiuritoare a lui Donald Trump: 'Chiar nu are sens'
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru 6 decembrie! Ce este interzis să faci de Sfântul Nicolae
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje