ANAF, primii pași spre digitalizare. Românii scapă de birocrație, anunțul a fost făcut chiar de președintele instituției

ANAF, instituția de care mulți români se plâng că funcționează pe baza unui sistem birocratic învechit, pace pași spre digitalizare.
Filip Stan
21 mai 2022, 23:41
ANAF, primii pași spre digitalizare. Românii scapă de birocrație, anunțul a fost făcut chiar de președintele instituției

Preşedintele ANAF, Lucian Heiuş, a anunţat că un proiect privind implementarea unei aplicaţii pentru contribuabili este în licitaţie. ANAF Mobil ar putea fi disponibilă la finalul acestui an.

Lucian Heiuş a declarat, sâmbătă, într-un interviu acordat Antena 3, că aplicaţia ANAF Mobil este în licitaţie.

„Este acel ANAF Mobil, este în licitaţie, este în curs de finalizare, iar ca termen de implementare a acestei aplicaţii, atât pentru Android, cât şi pentru iOS este sfârşitul anului”, a spus Heiuş.

Cu ajutorul acestei aplicații contribuabilii vor putea să își vizualizeze fișa fiscală. „Ne dorim ca de pe telefonul mobil să poţi să poţi să vizualizezi fişa fiscală”, a mai explicat el.

Românii trebuie să plătească 2 miliarde de lei. ANAF anunţă amenzi după 25 mai

Şeful ANAF a prezentat vineri noi date cu privire la evaziunea fiscală record din România şi a făcut un apel către populaţie să îşi plătească taxele şi impozitele.

Depunerea declaraţiei unice 212 se poate face până pe data de 25 mai, a anunţat, vineri, preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală – ANAF, Lucian Ovidiu Heiuş, în cadrul unei conferinţe de presă, menţionând că încasările de pe urma acesteia ar putea ajunge anul acesta la 2 miliarde de lei.

„Cu permisiunea dumneavoastră aş vrea doar să mai reamintesc contribuabililor persoane fizice că 25 mai este ultima zi de depunere a declaraţiei unice 212. Avem depuse până acum este 530.000 de declaraţii. Noi ne aşteptăm să fie undeva în jur de 800.000. Este o declaraţie pe care persoanele fizice trebuie să o depună anual. Sper ca gradul de depunere să fie foarte mare şi îmi doresc bineînţeles şi ca gradul de conformare voluntară la plată în cazul peroanelor fizice să depăşească aşteptările noastre. Dacă anul trecut am încasat undeva la 1,5 miliarde ca urmare a acestei declaraţii 212, sperăm ca anul acesta să depăşim 2 miliarde de lei”, a declarat Lucian Ovidiu Heiuş.

Potrivit unui comunicat al ANAF, declaraţia unică se completează şi se depune de către persoanele fizice care în anul de impunere au realizat, individual sau într-o formă de asociere, venituri/pierderi din România sau/şi din străinătate şi care datorează impozit pe venit şi contribuţii sociale obligatorii, potrivit prevederilor Codului fiscal.

Totodată, ANAF recomandă ca Declaraţia unică să fie depusă prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, respectiv prin intermediul serviciului „Spaţiul privat virtual” (SPV) sau pe site-ul https://www.e-guvernare.ro, cu semnătură electronică calificată.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Ararat-Armenia – Universitatea Craiova, meci cu miză de milioane de euro. Felgueiras: „Acesta e singurul gând al nostru”
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Cât trebuie să plătești pentru a rămâne asigurat la sănătate de la 1 septembrie 2026. Schimbarea care îi vizează pe românii fără venituri
Adevarul
Fostul emisar special al SUA pentru Ucraina îl compară pe Putin cu Hitler: „Îngrijorarea mea: vom ajunge la un al Treilea Război Mondial”
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Cel puțin 165 de morți și sute de persoane dispărute în urma viiturilor din Nepal și Tibet. Care a fost cauza dezastrului
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Horoscop 27 august. O zi a adevărurilor și a surprizelor! Ce zodii își schimbă planurile și cine primește o veste importantă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat