ANAF trimite populației notificări pentru banii obținuți din închirieri prin Booking și Airbnb 

Direcția Antifraudă a ANAF a început să trimită notificări persoanelor fizice care au obținut venituri din închirierea în scop turistic a camerelor din locuințele personale. Scrisorile sunt transmise atât prin SPV, cât și prin poștă, vizând contribuabilii care au încasat sume de la platforme, precum: Booking.com și Airbnb, între 2019 și 2024.
Alina Costache
19 mart. 2025, 09:20
ANAF trimite populației notificări pentru banii obținuți din închirieri prin Booking și Airbnb 

Direcția Antifraudă a demarat procesul de notificare a persoanelor fizice care obțin venituri din închirierea în scop turistic a camerelor din locuințele personale avertizează editorii de la profit.ro. Scrisorile de informare sunt transmise atât prin SPV, cât și prin poștă, vizând conformarea fiscală a contribuabililor.

Ministrul Finanțelor, Barna Tanczos, a dezvăluit într-un interviu pentru Profit.ro că Direcția Antifraudă a identificat între 22.000 și 23.000 de persoane care au obținut venituri din închirierea în scop turistic prin platformele online Booking.com și Airbnb.

Citește și: ANAF modifică Declarația 112 din temelii. Ce trebuie să știe angajatorii și salariații din martie 2025

Autoritățile fiscale acordă prioritate verificării cazurilor cu sume semnificative de plată, unde prejudiciul cauzat statului prin neîncasarea taxelor este mai mare. Potrivit ministrului Finanțelor, câteva sute de persoane au obținut venituri nedeclarate de peste 100.000 de lei fiecare, prin platformele de închiriere în scop turistic.

Conform unui model obținut de profit.ro, notificările transmise de ANAF informează persoanele fizice că figurează în evidențele Fiscului cu venituri încasate între 2019 și 2024 prin platforme care intermediază închirierea de spații de cazare în regim hotelier.

Antifrauda roagă contribuabilii să se asigure că și-au îndeplinit corect obligațiile fiscale.

Anunț ANAF – direcția Generala Antifraudă Fiscală transmite o ”Scrisoare de informare/notificare – închiriere spatii cazare regim hotelier”

Din anunțul făcut de ANAF reiese că au obligația depunerii formularului 212 ”Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice” și contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, indiferent de numărul de locuințe în care sunt situate acestea, și care se subscriu art. 83 alin. (3) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, respectiv ”închirierea în scop turistic de către proprietari a camerelor situate în locuințele proprietate personală, altele decât cele care constituie structuri de primire turistică, potrivit legislației specifice, reprezintă oferirea posibilității de ședere pentru o perioadă de minimum 24 de ore și maximum 30 de zile într-un an calendaristic oricărei persoane care călătorește în scop turistic în afara mediului său obișnuit de viață”, arată ANAF.

Citește și: Te sună Fiscul! Avertismentul de ultimă oră de la ANAF pentru toți românii

 

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Cum a apărut faimoasa expresie ”Focu’ la ei!”, folosită de Florin Halagian. Puțini știu care este, de fapt, explicația
Capital.ro
Ilegal la bloc în asociația de proprietari. Românii au dreptul să ceară dovadă. Procedura corectă pentru locatari
Playtech.ro
La ce temperatură se plantează roșiile și ardeii în solar. Câte grade trebuie să aibă solul pentru a nu suferi răsadurile
Adevarul
Exod inversat. Statistica surprinzătoare a românilor care revin definitiv în țară
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj