ANAF verifică toate conturile Revolut. Cum poţi să rămâni fără bani pe card

ANAF pune tunurile pe conturile romanilor. Conturile Revolut se vor supune legislației românești, astfel ca afacerile celor care incaseaza la aceasta banca vor fi verificate la sânge.
Filip Stan
06 ian. 2025, 18:41
ANAF verifică toate conturile Revolut. Cum poţi să rămâni fără bani pe card

Poprirea conturilor Revolut ale românilor cu datorii la stat, de către ANAF, se va face direct prin sucursala din România. Din acest an, ANAF va putea pune poprire pe conturile de Revolut ale românilor direct prin sucursala din România, odată cu introducerea IBAN-ului local românesc și finalizarea migrării conturilor, au declarat, luni, reprezentanții companiei fintech, anunţă România TV.

Reamintim că aplicația financiară Revolut, care are peste 4 milioane de utilizatori în România, a anunțat oficial începerea implementării progresive a IBAN-ului local românesc propriu.

IBAN-ul (International Bank Account Number – număr internațional de cont bancar) local românesc urmează să fie  furnizat, din ultimul trimestru al anului 2024, de către sucursala din România a băncii digitale europene Revolut Bank UAB (companie înregistrată în Lituania).

Sucursala Revolut va începe să funcționeze efectiv în decembrie 2024, asigurând în continuare o prezență integral digitală a serviciilor bancare (fără prezența unei rețele de unități bancare) – se mai arată în comunicatul companiei.

„Atât clienții noi, cât și clienții existenți din România vor primi un număr de cont cu un IBAN românesc. Toate conturile vor fi administrate de sucursala din România.​​​​​”- a menționat Revolut.

La finalizarea migrării, clienții din România ai Revolut vor fi mutați pe sucursala românească, dar își vor păstra cardurile și istoricul tranzacțiilor, se va modifica doar numărul IBAN pentru conturile în lei, a explicat, luni, Gabriela Simion, manager general al Sucursalei Revolut Bank UAB România, citată de Profit.ro. 

Revolut dă o lovitură uriaşă marilor bănci din România! Clienţii băncii digitale vor beneficia de un nou serviciu

Ce se întâmplă cu popririle de la Fisc? Vor putea autoritățile românești să blocheze conturile din decembrie? „Chiar și acum autoritățile pot face acest lucru (să pună popriri n.r.). Și acum raportăm autorităților din România”, a precizat Gabriela Simion.

La rândul lui, Antoine Le Nel, directorul responsabil cu creșterea și marketingul Revolut, a spus că „e un mit” faptul că Fiscul românesc n-ar fi putut până acum să blocheze conturile clienților români cu datorii la stat. 

Mai mult, dacă până acum ANAF putea face popriri pe conturile clienților din România prin Bank UAB din Lituania, din decembrie 2024, odată cu migrarea anunțată de fintech, popririle se vor face direct prin sucursala din România. „Când vine vorba de popriri, trebuie să o facă prin Lituania. Acum va fi prin România”, a precizat managerul general al Sucursalei Revolut Bank UAB România, Gabriela Simion.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
S-au despărțit în urmă cu un an, iar acum mama sportivului face o afirmație șocantă. Rolul jucat de Paula Badosa în viața lui Stefanos Tsitsipas
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Obligatoriu până la 26 mai 2026! Răsturnare privind decizia ANAF ca persoanele fizice cu venituri din drepturi de autor să emită facturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi