Anamaria Gavrilă, fondatoarea POT, va ține post doar cu apă, timp de 3 zile, în semn de recunoștință pentru faptul că formațiunea a trecut pragul electoral: „Îi invit pe colegii mei să mi se alăture”

Bucurie mare în tabăra Partidului Oamenilor Tineri (POT), formațiunea fondată de Anamaria Gavrilă, demisionară din AUR. Două exit poll-uri (CURS și ARA) arată că POT a trecut pragul electoral.
Irina Dumitrescu
02 dec. 2024, 00:50
Anamaria Gavrilă, fondatoarea POT, va ține post doar cu apă, timp de 3 zile, în semn de recunoștință pentru faptul că formațiunea a trecut pragul electoral:

Duplă aflarea rezultatelor de la exit poll-uri, preşedinta POT, Anamaria Gavrilă, a transmis că, în semn de recunoștință pentru uriașa reușită a partidului, va ține post doar cu apă timp de trei zile. Mai mult, Gavrilă își îndeamnă colegii să îi urmeze exemplul.

Anamaria Gavrilă, fondatoarea POT, va ține post negru în semn de recunoștință pentru faptul că formațiunea intră în Parlament

Pentru noi este o onoare, din partea românilor, le mulţumim românilor din suflet. În primul şi în primul rând, slavă lui Hristos pentru tot ce ne-a dat şi pentru direcţia pe care o ia România. Eu, personal, voi alege în semn de recunoştinţă un post de trei zile cu apă şi îi invit pe colegii mei să mi se alăture. Este un semn de recunoştinţă pentru ce ni s-a dat. Mulţumim românilor că s-au trezit, că sunt lângă noi, le simţim puterea”, a arătat Anamaria Gavrilă, potrivit news.ro

Preşedinta POT a mai spus că partidul se situează acum în atenţia tuturor românilor, care ”au cunoscut că se poate construi un partid fără să ai pe cineva în spate, fără să ai sume extraordinare de finanţare, doar prin efortul oamenilor”.

Citeste si REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2024, după renumărare. BEC cere CCR să valideze alegerile, turul doi rămâne Georgescu-Lasconi

Exit-poll-urile dau câştigător PSD atât la Senat, cât şi la Camera Deputaţilor

După centralizarea a peste 50% dintre procesele verbale de la secţiile de votare, ordinea partidelor care ar urma să intre în Parlament este PSD, AUR, PNL, UDMR, USR, SOS România şi POT, atât la Senat, cât şi la Camera Deputaţilor.

Camera Deputaților

PSD – 760.163 de voturi (23,58%)
AUR – 562.526 (17,45%)
PNL – 436.477 (13,54%)
UDMR – 320.880 (9,95%)
USR – 303.343 (9,41%)
S.O.S. ROMÂNIA – 216.172 (6,71%)
POT – 183.157 (5,68%)
SENS – 79.175 (2,46%)

Citeste si Gigi Becali își face cont pe TikTok și nici nu vrea să audă de Ilie Bolojan premier. ”Cu el nici nu dau mâna!”

Senat:

PSD – 775.667 de voturi (24,14%)
AUR – 576.276 (17,93%)
PNL – 449.784 (14,00%)
UDMR – 321.819 (10,02%)
USR – 304.897 (9,49%)
S.O.S. ROMÂNIA – 229.740 (7,15%)
POT – 176.144 (5,48%)
SENS – 73.365 (2,28%)

Vedeţi AICI rezultate în timp real

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Culisele suspendării lui Ştefan Baiaram înainte de Universitatea Craiova – FCSB: “Sunt antecedente! A fost judecat de urgenţă şi beneficiar a fost FCSB”
Capital.ro
Obligație la bancă. Nu se poate intra în posesia banilor din cont. Documentul care trebuie depus neapărat
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat