Anamaria Gavrilă poate candida la prezidențiale 2025. ”CCR tocmai mi-a validat candidatura. Contestațiile erau nefondate”

CCR a respins contestațiile în legătură cu înregistrarea candidaturii la prezidențiale a liderei POT, Anamaria Gavrilă. Lidera POT va rămâne în cursa pentru Cotroceni dacă nu decide să se retragă până la finalul zilei. Hotărârile CCR sunt definitive şi se comunică Biroului Electoral Central.
Alina Costache
19 mart. 2025, 15:10
Anamaria Gavrilă poate candida la prezidențiale 2025. ”CCR tocmai mi-a validat candidatura. Contestațiile erau nefondate”

CCR dă undă verde liderei POT Anamaria Gavrilă în cursa pentru Cotroceni.

”CCR tocmai mi-a validat candidatura. Contestațiile erau nefondate și pur politice. Doamne ajută!”, a scris Anamaria Gavrilă, pe Facebook.

Judecătorii constituţional au analizat contestațiile referitoare la candidatura liderei POT, precum și alte 11 contestații împotriva deciziilor BEC de înregistrare sau neînregistrare a candidaturilor următorilor: Sebastian-Constantin Popescu, Gelu Drăgan, George Simion, Filip Constantin-Titian, Remus Pricopie, Oana Crețu, Daniel Funeriu, Silviu Predoiu și Cristian Terheș.

Într-una dintre contestațiile depuse împotriva înregistrării candidaturii Anamariei Gavrilă, autorul reclama faptul că ar exista „suspiciuni de fraudă electorală și falsificarea listelor de semnături, existând în spațiul online filmări video în care s-au comis nereguli grave, un individ fiind filmat în timp ce copiază din listele vechi din telefon semnături pentru alegerile Prezidențiale 2025”.

De asemenea, autorul pretindea că Anamaria Gavrilă are un „comportament extremist” și manifestă „instabilitate psihică, aducând injurii instituțiilor statului, televiziunilor, amenințând și șantajând atât în Parlament senatori, deputați, cât și membri ai guvernului, dar și public, jurnaliștii, apoi revenind cu declarații scuzându-se că a avut o stare de nervi necontrolată”.

Președinta POT, Anamaria Gavrilă, urmează să se întâlnească, miercuri, cu fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu. Întâlnirea are loc înainte de o posibilă retragere a acesteia din cursa prezidențială, spun surse citate de Hotnews.ro.

Odată cu această retragere, Anamaria Gavrilă nu va mai apărea deloc pe buletinul de vot la alegerile din luna mai. Dacă s-ar fi retras după data de 19 martie, ea ar fi apărut în continuare pe buletinul de vot.

George Simion și Anamaria Gavrilă au avut luni seara o întâlnire în care au stabilit ca anunțul privind candidatul care rămâne în cursă, dintre Simion și Gavrilă, să fie făcut astăzi. Cei doi au stabilit și să comande trei sondaje de opinie privind intenția de vot pentru alegerile prezidențiale, atât primul tur, cât și al doilea, au declarat surse politice pentru HotNews.ro.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Radu sau Aioani? Sfaturi de la fostul mare portar al României înainte de marele meci cu Turcia
Capital.ro
Călin Georgescu anunță marea schimbare în România: Am câștigat. Lucrurile nu vor rămâne așa!
Playtech.ro
Ce drepturi ai dacă ești concediat. Cum te protejează legea și ce poți face
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Familia unei legende dinamoviste ar putea deveni acționar la gruparea din SuperLiga: ”Poate fiul meu o să investească”
MediaFlux
O dronă a explodat în Tulcea! Primele imagini video
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj