Anamaria Gavrilă și-a depus candidatura la BEC, însoțită de George Simion: „Ne vom concentra asupra loviturii de stat care s-a dat asupra judecătorilor CCR”

Anamaria Gavrilă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale din luna mai. Lidera POT a venit la sediul BEC însoțită de președintele AUR, George Simion.
Mircea Filipescu
15 mart. 2025, 18:44
Anamaria Gavrilă și-a depus candidatura la BEC, însoțită de George Simion: „Ne vom concentra asupra loviturii de stat care s-a dat asupra judecătorilor CCR”

Anamaria Gavrilă, președinta POT, a ajuns la Biroul Electoral Central pentru a-și depune candidatura la alegerile prezidențiale. Aceasta a venit însoțită de George Simion, liderul AUR. De altfel, cei doi și-au anunțat candidatura pentru Cotroceni în tandem urmând ca, după depunerea ambelor candidaturi, unul dintre ei să se retragă în favoarea celuilalt.

Anamaria Gavrilă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale

„Mulțumim lui Dumnezeu pentru această zi. A fost un efort extraordinar, în doar 48 de ore s-au strâns peste 400 de mii de semnături doar cu ajutorul AUR și George Simion. Mulțumim românilor care au venit să semneze cu sufletul și gândul la Călin Georgescu.

Vezi și Anton Pisaroglu se retrage din cursa prezidențială, deși a strâns peste 210.000 de semnături. Omul lui Georgescu îi atacă pe Simion și Gavrilă: “N-au înțeles ce urmează”

Această candidatură este una de conjunctură. Noi nu recunoaștem aceste alegeri ca fiind legitime, dar ei au creat un joc care este nedrept și, în lipsa unor instrumente juridice pe care nu le mai avem, trebuie să jucăm și la acest joc și să arătăm că putem. Cum românii au reușit în 48 de ore să transforme depresia în acțiune, am adus-o în București și în construcție. Mulțumim! Dacă poporul vrea, dacă românii pun umărul, se poate orice în România. Asta am arătat în acest exercițiu.

Candidatura mea este pentru români, ca să ne dăm toate șansele să continuăm. Au fost niște zile agitate. De mâine încolo ne vom concentra asupra loviturii de stat care s-a dat asupra judecătorilor CCR. Lupta noastră pentru a avea din nou ordine constituțională și justiție abia începe. Candidatura mea este pentru a reda românilor turul 2 înapoi și președintele pe care ei l-au votat deja“, a declarat Anamaria Gavrila la ieșirea de la BEC.

Atunci când și-a exprimat dorința de a candida, Anamaria Gavrilă a subliniat că România se află într-o situație politică dificilă, marcată atât de deziluzie, cât și de o mobilizare civică tot mai accentuată. Ea a subliniat că excluderea unor candidați din competiția electorală amintește de modificarea bruscă a regulilor unui concurs, ceea ce pune sub semnul întrebării integritatea procesului democratic.

Citește și George Simion, după ce Gigi Becali și-a anunțat ieșirea din AUR și a jignit-o pe Anamaria Gavrilă: ”Suntem în Postul Paștelui, e bine să fim buni creștini. Îmi cer scuze față de colega mea”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„Dacă ești în război cu Rus, pleci de pe planetă, nu din Cluj!”. De ce are probleme Neluțu Varga la CFR. Exclusiv
Capital.ro
Datoria publică pune o presiune tot mai mare pe bugetul României. Avertismentul lui Petrișor Peiu: A ajuns la 1194 de miliarde de lei
Playtech.ro
Ce să nu comanzi niciodată într-un restaurant turistic. Preparatele evitate de localnici şi bucătari
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Gigi Becali i-a forțat plecarea antrenorului de la FCSB, iar rivalii au jubilat: ”Acum avem mai multe șanse!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat