ANAT: Încasările din turism au urcat în prima jumătate a anului cu circa 20%

Încasările din turism au crescut în primul semestru, conform datelor principalilor operatori din domeniu, cu circa 20%, a declarat președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism, Alin Burcea.
Filip Stan
01 aug. 2017, 15:05
ANAT: Încasările din turism au urcat în prima jumătate a anului cu circa 20%

„Din ce am vorbit cu cei opt tour-operatori mai mari, creșterea este de circa 20%, ca și încasări. Se mai diluează până la sfârșitului anului, pentru că încasările sunt mai mari în prima parte a anului. Eu zic că, dacă rămânem între 15% și 20% la nivelul unui an, este fenomenal”, a spus Burcea.

În ceea ce privește litoralul românesc, președintele ANAT a precizat că anul acesta creșterea nu va fi similară celei consemnate anul trecut, deoarece în iulie a plouat și a fost frig. El a subliniat că, pentru a aduce turiști, trebuie create „tot felul de teme”, iar hotelierii ar trebui stimulați să construiască piscine.

„Noi, ca patronat, am propus niște lucruri. Trebuie să creăm tot felul de teme ca să aducem turiștii. Venisem cu propunerea ‘prima piscină’, era un proiect pe care eu îl vedeam jumătate guvernamental, în care veneau ei și puneau niște bani să stimuleze hotelierii să facă piscine. Problema la noi e de piscine pe litoral. Este o părere personală. În Bulgaria sunt 1,3 piscine per hotel, la noi sunt 0,5. Lumea vine la mare la plajă. Dacă aveam piscine și erau și cu apă de mare, era bine. Vorbesc pentru sfârșitul lui mai, iunie și septembrie. Aici trebuie tras foarte tare, pentru că în iulie-august se vinde oricum, fiindcă lumea are vacanță. Anul acesta nu o să fie aceeași creștere ca anul trecut, pentru că a plouat în iulie și a fost frig”, a explicat Alin Burcea, potrivit Agerpres.

Totuși, a concluzionat acesta, „până acum a fost un sezon bun, au fost vânzări bune”.

„Lucrurile în plan economic, cel puțin până în momentul acesta, merg destul de bine. Veniturile sunt puțin mai mari și lumea călătorește”, a afirmat președintele ANAT, într-o conferință de presă, subliniind că, pe lângă litoral, s-au vândut bine stațiunile, precum Băile Felix, Călimănești Căciulata, Herculane.

Burcea, care este și proprietar al agenției de turism Paralela 45, a precizat că anul acesta românii „au plecat bine și în străinătate”, printre destinațiile externe cele mai vândute aflându-se Spania, Bulgaria, dar și Antalya (Turcia), și s-a înregistrat o creștere mare pe „early booking”.

Pentru toamnă și pentru iarnă s-au vândut și destinații mai „exotice”, precum Cuba, Mexic, Mauritius, Cambodgia, Vietnam etc, prețurile variind de la 200 de euro la 1.500 euro.

O ofertă deosebită pentru Crăciun este Laponia, țara lui Moș Crăciun, pentru care o familie cu un copil va trebui să scoată din buzunar în jur de 5.000 de euro, dar va putea să viziteze casa lui Moș Căciun, să se plimbe cu sania trasă de husky, cu snowmobilul, să pescuiască la copcă etc.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
„V-ați gândit să plecați de la Cluj?”. Cristiano Bergodi a răspuns sincer după ce și Gigi Becali a cerut să fie suspendat un an! Ce pedeapsă așteaptă. Exclusiv
Capital.ro
A murit un mare artist al României. Muzica sa ne va rămâne în suflet: Un model pentru noi toți, cei rămași singuri, împietriți în durere
Playtech.ro
Suprafață mai mare decât în documente: Soluția legală pentru a intra în posesia terenului fără riscuri
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Vestea serii despre Mircea Lucescu! FRF a confirmat decizia!
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj