Anca Sigartău a trecut prin clipe de disperare. Actrița s-a gândit să-și ia viața de mai multe ori: „Am vrut să renunț. Nu înțelegeam ce mi se întâmplă”

Anca Sigartău a mărturisit că a vrut să își ia viața de mai multe ori, prima dată chiar la vârsta de 20 de ani. Deși era aplaudată atunci când urca pe scenă, în spatele cortinei trecea prin momente de disperare greu de imaginat.
Bianca Bocioacă
30 mart. 2026, 20:26
Anca Sigartău a trecut prin clipe de disperare. Actrița s-a gândit să-și ia viața de mai multe ori: „Am vrut să renunț. Nu înțelegeam ce mi se întâmplă”
De ce a vrut actrița Anca Sigartău să-și ia viața

Anca Sigartău a vorbit deschis despre momentele critice din viața ei. Actrița a mărturisit că s-a gândit de mai multe ori la sinucidere, prima dată când avea doar 20 de ani. Chiar dacă pe scenă era aplaudată, în realitate se confrunta cu lipsa banilor și riscul de a fi evacuată din casă.

Acum, problemele au trecut, dar au rămas cu ea lecții importante. În serialul „Ana, mi-ai fost scrisă în ADN”, de la Antena 1, actrița joacă rolul Lenei, o femeie măcinată de regrete și secrete vechi. Acest personaj, spune chiar Anca Sigartău, i se potrivește de minune, deoarece reușește să transmită o emoție autentică.

„Am avut momente în care am vrut să renunț la viață… Au fost și la 20, au fost și când era să fiu dată afară din casă… Erau momente în care nu înțelegeam ce mi se întâmplă… Mă duceam la teatru, mă urcam pe scenă, eram aplaudată și se zicea: „Vai, Anca Sigartău, uite ce bine e!’ și eu mă duceam acasă și nu știam ce o să mi se întâmple, nu aveam bani, nu puteam să deschid gura, ca să nu cumva să explodeze știrea asta în stradă.

Viața mea e în funcție de sfânta Liturghia de duminică și în funcție de cum aleg eu să-mi mobilez mintea și să-mi fac lumea. Adică pot să citesc un Llosa sau un Marquez sau să mă uit la un film frumos și, după ce citești, lumea e frumoasă, nu mai ai cum să spui că ți-e greu. Deci lumea mea este în această zonă.

Pentru serial, îi mulțumesc doamnei Ruxandra Ion, oamenilor și echipei extraordinare pe care am întâlnit-o și experienței. Dar rămâne o experiență.

Nu mă voi duce în Cer cu rolul sau cu diplomele pe care le am, dar mă duc cu inimile pe care le-am atins și pentru asta, când mă duc acolo, indiferent de ce ar fi, încerc să-mi fac cât mai bine treaba’, a mărturisit actrița în podcast-ul „Magic Life’.

Citește și: Diana Lupescu, mărturisiri dureroase la un an de la pierderea lui Mircea Diaconu. „S-a topit sub ochii mei. Parcă sunt amorțită”

Anca Sigartău a suferit de o boală gravă

Mai mult, actrița a vorbit și despre boala cu care s-a confruntat în urmă cu mai mulți ani. Actrița a trecut prin momente cumplite după ce a primit diagosticul.

„Am avut un diagnostic foarte urât, e adevărat, la care trăiești un an de zile, așa era la momentul respectiv. Am avut Mola hidatiformă, care determină, într-adevăr, apariția tumorilor sub formă de strugure. E destul de rar. Eu l-am avut.

Într-adevăr, am fost rău… Într-adevăr, am făcut citostatice. Într-adevăr, pe citostatice, tumora respectivă a crescut, ăsta este un adevăr. Mi-era rău, aveam 28 de ani și doi copii și au fost doi ani în care mi-a fost foarte rău. Și trebuia să fiu pe picioare, deși eram în spital.

Și, în afară de Luminița Gheorghiu, care mi-era prietena cea mai bună, nici măcar părinții nu știau prin ce trec. Mama, tata nu au știut, au aflat după aceea, când s-a vorbit.

Sigur că te gândești la copii… Eu m-am gândit la copii. Dar la un moment dat, am încetat să mă gândesc la copii, pentru că am spus: „E cu siguranță un plan și am văzut atâția copii cu părinți alături de care s-a ales praful și am văzut copii singuri de care Dumnezeu a avut grijă și au reușit’ – și asta era pentru mine era cel mai important, ca Dumnezeu să aibă grijă de copiii mei.

Dacă mă rugam, nu mă rugam pentru sănătatea mea, eu mă rugam, așa cum mă rog și acum, ca Dumnezeu să le fie alături. Și, de fapt, Dumnezeu ne e alături, noi nu prea suntem alături de Dumnezeu’, a mai adăugat ea.

Citește și: Andreea Bălan a dezvăluit cum va arăta una dintre cele trei rochii de mireasă pe care le va purta la nunta cu Victor Cornea

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cine a îmbrăcat-o pe Alexandra Căpitănescu la Eurovision. Ținuta româncei, realizată de soția unui celebru avocat
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Câți bani pierzi după un an cu o mașină nouă. Modelele care ajung să valoreze cu zeci de mii de euro mai puțin
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Edi Iordănescu regretă ”războiul” cu fotbalistul pe care nu l-a convocat la națională: ”I-am plătit o poliță atunci, dar acum îmi pare rău!”
MediaFlux
Amenzi de 1.000 de lei pentru cei care hrănesc păsările. Poliția Locală ia măsuri pe domeniul public
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi