Ancheta în SCANDALUL CĂRNII DE CAL în care a fost implicată şi ROMÂNIA s-a încheiat. Patru persoane, INCULPATE

Patru persoane au fost inculpate ca urmare a încheierii anchetei în cazul scandalului cărnii de cal vândute drept carne de vită în Franţa, relatează vineri franceinfo.fr, citată de Agerpres.
Filip Stan
14 nov. 2014, 17:56
Ancheta în SCANDALUL CĂRNII DE CAL în care a fost implicată şi ROMÂNIA s-a încheiat. Patru persoane, INCULPATE

Potrivit unei surse judiciare, anchetatorii şi-au terminat treaba în Franţa. De la izbucnirea scandalului european în februarie 2013, patru persoane au fost puse sub cercetare. Primii au fost doi foşti responsabili ai Spanghero, Jacques Poujol şi Patrice Monguillon.

Citeşte şi Preşedintele societăţii franceze Spanghero afirmă că este nevinovat în scandalul cărnii de cal

Ei sunt cercetaţi pentru escrocherie în bandă organizată, fals şi uz de fals şi înşelăciune în vânzarea unui produs. Cel de-al treilea suspect este Jan Fasen, a cărui societate Draap Trading, cu sediul în Cipru, apare în centrul afacerii. El este bănuit de aceleaşi fapte ca şi Jacques Poujol şi Patrice Monguillon. Cea de-a patra persoană aflată în aceeaşi situaţie este un negustor de carne olandez, Hendricus Windmeijer, suspectat că a cumpărat carne de la Jan Fasen pentru a o revinde după aceea companiei Spanghero.

Citeşte şi Firma Spanghero, aflată în centrul scandalului cărnii de cal, abandonează activitatea de comerţ

Parchetul îşi va întocmi de acum înainte rechizitoriile, iar judecătorii vor decide ce curs de acţiune vor urma în cazul celor patru suspecţi.

Scandalul cărnii de cal s-a declanşat la începutul anului 2013, după ce o întreprindere din sudul Franţei, Spanghero, a vândut carne de cal, provenind mai ales din România, drept carne de vită. Carnea era folosită apoi la pregătirea a milioane de preparate culinare de către companii importante, cu mare distribuţie. Scandalul european, declanşat în februarie în Marea Britanie şi Irlanda, a pus în evidenţă anumite acţiuni ale industriei agroalimentare şi opacitatea circuitelor sale de aprovizionare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
LIVE / Universitatea Craiova – U Cluj 2-0, live video în etapa a 9-a din play-off-ul SuperLigii. Oltenii vor să marcheze un nou gol
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Locurile din România unde poți cumpăra case foarte ieftine. Unele costă cât o mașină second-hand
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Șumudică, dezlănțuit! A numit jucătorul transferat de Rapid pentru că ”l-a dorit foarte mult” Dan Șucu: ”Eu nu l-am vrut!”
MediaFlux
Răsturnare privind situația politică din România după un sondaj CURS: Majoritatea românilor consideră necesare alegerile anticipate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi